Hizmet Nedir? (Bir Windows Hizmetinin Tanımı)

Hizmet, genellikle Windows işletim sistemi yüklendiğinde başlayan küçük bir programdır. Normal programlarla yaptığınız gibi hizmetlerle normalde etkileşime girmezsiniz çünkü bunlar arka planda çalışırlar (onları görmezsiniz) ve normal bir kullanıcı arayüzü sağlamazlar.

Hizmetler Nasıl Kullanılır?

Hizmetler, Windows tarafından yazdırma, dosya paylaşma, Bluetooth cihazlarıyla iletişim, yazılım güncellemelerini kontrol etme, bir web sitesi barındırma gibi birçok şeyi kontrol etmek için kullanılabilir.

Bir hizmet, bir dosya yedekleme aracı, disk şifreleme programı, çevrimiçi yedekleme aracı ve daha fazlası gibi Windows dışı bir üçüncü taraf programı tarafından bile kurulabilir.

Windows Hizmetlerini Nasıl Kontrol Edebilirim?

Hizmetler, muhtemelen bir programla görmeye alışkın olduğunuz gibi seçenekleri ve pencereleri açıp görüntülemediğinden, bunları işlemek için yerleşik bir Windows aracı kullanmanız gerekir.

Hizmetler, Windows'ta hizmetlerle çalışabilmeniz için Hizmet Kontrol Yöneticisi adı verilen şeyle iletişim kuran bir kullanıcı arabirimine sahip bir araçtır.

Başka bir araç olan komut satırı Hizmet Denetimi yardımcı programı (sc.exe) de mevcuttur, ancak kullanımı daha karmaşıktır ve bu nedenle çoğu insan için gereksizdir.

Bilgisayarınızda Hangi Hizmetlerin Çalıştığını Nasıl Görersiniz?

Hizmetleri açmanın en kolay yolu, Hizmetler Denetim Masası'ndan erişilebilen Yönetimsel Araçlar'daki kısayol.

Başka bir seçenek de çalıştırmaktır services.msc Komut İstemi'nden veya Çalıştır iletişim kutusundan (Anahtar kazanmak+R).

Windows 10, Windows 8, Windows 7 veya Windows Vista çalıştırıyorsanız, Hizmetleri Görev Yöneticisi'nde de görebilirsiniz.

Şu anda aktif olarak çalışan hizmetler Durum sütununda Çalışıyor yazacak. Ne demek istediğimizi görmek için bu sayfanın üst kısmındaki ekran görüntüsüne bakın.

Çok daha fazlası olsa da, bilgisayarınızda çalıştığını görebileceğiniz bazı hizmet örnekleri şunlardır: Apple Mobil Aygıt Hizmeti, Bluetooth Destek Hizmeti, DHCP İstemcisi, DNS İstemcisi, Ev Grubu Dinleyici, Ağ Bağlantıları, Tak ve Çalıştır, Yazdırma Biriktiricisi, Güvenlik Merkezi , Görev Zamanlayıcı, Windows Güvenlik Duvarı ve WLAN Otomatik Yapılandırma.

Tüm hizmetlerin çalışmaması tamamen normaldir (Durum sütununda hiçbir şey veya Durduruldu gösterilir). Bilgisayarınızın karşılaştığı bir soruna çözüm bulmak için hizmetlerin listesine bakıyorsanız, çalışmayan tüm hizmetleri başlatmaya başlamayın. Muhtemelen herhangi bir zarar vermeyecek olsa da, bu yaklaşım muhtemelen probleminizin çözümü değildir.

Herhangi bir hizmete çift tıklamak (veya dokunmak) hizmetin özelliklerini açacaktır, burada hizmetin amacını ve bazı hizmetler için durdurursanız ne olacağını görebilirsiniz. Örneğin, Apple Mobile Device Service için özelliklerin açılması, servisin bilgisayarınıza taktığınız Apple cihazlarıyla iletişim kurmak için kullanıldığını açıklar.

Görev Yöneticisi üzerinden erişiyorsanız, bir hizmetin özelliklerini görüntüleyemezsiniz. Özellikleri görmek için Hizmetler yardımcı programında olmanız gerekir.

Windows Hizmetleri Nasıl Etkinleştirilir ve Devre Dışı Bırakılır

Ait oldukları program veya gerçekleştirdikleri görev olması gerektiği gibi çalışmıyorsa, sorun giderme amacıyla bazı hizmetlerin yeniden başlatılması gerekebilir. Yazılımı yeniden yüklemeye çalışıyorsanız, ancak ekli bir hizmet kendi başına durmazsa veya hizmetin kötü amaçla kullanıldığından şüpheleniyorsanız, diğer hizmetlerin tamamen durdurulması gerekebilir.

Windows hizmetlerini düzenlerken son derece dikkatli olmalısınız. Listelendiğini gördüğünüz çoğu günlük görevler için çok önemlidir ve hatta bazıları düzgün çalışması için diğer hizmetlere bağlıdır.

Hizmetler açıkken, hizmeti başlatmanıza, durdurmanıza, duraklatmanıza, devam ettirmenize veya yeniden başlatmanıza olanak tanıyan daha fazla seçenek için hizmetlerden herhangi birine sağ tıklayabilir (veya basılı tutabilirsiniz). Bu seçenekler oldukça açıklayıcıdır.

Yukarıda söylediğimiz gibi, bir yazılım yüklemesine veya kaldırmasına müdahale ediyorlarsa bazı hizmetlerin durdurulması gerekebilir. Örneğin, bir virüsten koruma programını kaldırdığınızı, ancak bir nedenden dolayı hizmetin programla birlikte kapanmadığını ve bir kısmı hala çalıştığı için programı tamamen kaldıramamanıza neden olduğunu varsayalım.

Bu, Hizmetleri açmak, uygun hizmeti bulmak ve seçmek isteyeceğiniz bir durumdur. dur böylece normal kaldırma işlemine devam edebilirsiniz.

Bir Windows hizmetini yeniden başlatmanız gerekebilecek bir örnek, bir şey yazdırmaya çalışıyorsanız, ancak her şeyin yazdırma kuyruğunda takılıp kalmasıdır. Bu sorunun genel çözümü, Hizmetler'e gidip, Yeniden Yazdırma Biriktiricisi hizmeti için.

Tamamen kapatmak istemezsiniz çünkü yazdırmanız için hizmetin çalışması gerekir. Hizmetin yeniden başlatılması onu geçici olarak kapatır ve ardından yeniden başlatır; bu, işlerin normal şekilde yeniden çalışmasını sağlamak için basit bir yenileme gibidir.

Windows Hizmetleri Nasıl Silinir / Kaldırılır

Bir hizmeti silmek, kötü amaçlı bir program devre dışı bırakamayacağınız bir hizmet yüklediyse sahip olduğunuz tek seçenek olabilir.

Services.msc programında seçenek bulunamasa da, Windows'ta bir hizmeti tamamen kaldırmak mümkündür. Bu yalnızca hizmeti kapatmayacak, aynı zamanda bilgisayardan da silecek, bir daha asla görülmeyecek (tabii ki tekrar kurulmadıkça).

Bir Windows hizmetinin kaldırılması, yükseltilmiş bir Komut İstemi aracılığıyla hem Windows Kayıt Defteri'nde hem de svchost.exe'ye benzer Hizmet Denetimi yardımcı programı (sc.exe) ile yapılabilir. Stack Overflow'da bu iki yöntem hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Windows 7 veya daha eski bir Windows işletim sistemi çalıştırıyorsanız, Windows hizmetlerini silmek için ücretsiz Comodo Program Manager yazılımı kullanılabilir ve kullanımı yukarıdaki yöntemlerden çok daha kolaydır (ancak Windows 10 veya Windows 8'de çalışmaz) .

Windows Hizmetleri Hakkında Daha Fazla Bilgi

Hizmetler, kullanıcı bilgisayardan çıkış yaparsa normal bir yazılım parçası çalışmayı durduracağı için normal programlardan farklıdır. Bununla birlikte, bir hizmet Windows işletim sistemi ile kendi ortamında çalışmaktadır, bu da kullanıcının hesabından tamamen çıkış yapabileceği, ancak yine de arka planda çalışan belirli hizmetlere sahip olabileceği anlamına gelir.

Hizmetlerin her zaman çalışır durumda olması bir dezavantaj olarak ortaya çıksa da, uzaktan erişim yazılımı kullanıyorsanız, aslında çok faydalıdır. TeamViewer gibi bir program tarafından yüklenen her zaman açık bir hizmet, yerel olarak oturum açmamış olsanız bile bilgisayarınıza uzaktan erişmenizi sağlar.

Her bir hizmetin özellikler penceresinde, hizmetin nasıl başlaması gerektiğini (otomatik, manuel, gecikmeli veya devre dışı bırakılmış) ve hizmet aniden başarısız olursa ve çalışmayı durdurursa otomatik olarak ne olması gerektiğini özelleştirmenize olanak tanıyan yukarıda açıklananların üstünde başka seçenekler vardır.

Bir hizmet, belirli bir kullanıcının izinleri altında çalışacak şekilde de yapılandırılabilir. Bu, belirli bir uygulamanın kullanılması gereken ancak oturum açmış kullanıcının onu çalıştırmak için uygun haklara sahip olmadığı bir senaryoda yararlıdır. Bunu muhtemelen yalnızca bilgisayarları kontrol eden bir ağ yöneticisinin olduğu bir senaryoda göreceksiniz.

Bazı hizmetler, devre dışı bırakmanızı engelleyen bir sürücü ile yüklenmiş olabileceğinden, normal yollarla devre dışı bırakılamaz. Durumun böyle olduğunu düşünüyorsanız, sürücüyü Aygıt Yöneticisi'nde bulup devre dışı bırakmayı veya Güvenli Modda başlatmayı ve hizmeti burada devre dışı bırakmayı deneyebilirsiniz (çünkü çoğu sürücü Güvenli Mod'da yüklenmez).