Windows’un Adım Kaydedicisi (PSR) Nedir?

Steps Recorder, Windows için bir kombinasyon keylogger, ekran yakalama ve açıklama aracıdır. Sorun giderme amacıyla bir bilgisayarda yapılan eylemleri hızlı ve kolay bir şekilde belgelemek için kullanılır.

Aşağıda, Adım Kaydedici hakkında bilmeniz gereken her şey var - ne için kullanıldığı, hangi Windows sürümleriyle uyumlu olduğu, programı nasıl açacağınız ve adımlarınızı kaydetmek için nasıl kullanacağınız.

Steps Recorder bazen Problem Steps Recorder veya PSR olarak anılır.

Adım Kaydedici yalnızca Windows 10, Windows 8 (Windows 8.1 dahil), Windows 7 ve Windows Server 2008'de mevcuttur.

Adım Kaydedici Ne İçin Kullanılır?

Adım Kaydedici, bir bilgisayarda bir kullanıcı tarafından gerçekleştirilen eylemleri kaydetmek için kullanılan bir sorun giderme ve yardım aracıdır. Bilgiler kaydedildikten sonra, sorun gidermede yardımcı olan kişi veya gruba gönderilebilir.

Steps Recorder olmadan, bir kullanıcının yaşadığı sorunu tekrarlamak için attığı her adımı ayrıntılı olarak açıklaması gerekir. Bunu yapmanın en iyi yolu, yaptıklarını manuel olarak yazmak ve gördükleri her pencerenin ekran görüntülerini almaktır.

Ancak, Adım Kaydedici ile tüm bunlar, kullanıcı bilgisayarındayken otomatik olarak yapılır; bu, Adım Kaydediciyi başlatıp durdurup sonucu göndermekten başka hiçbir şey için endişelenmelerine gerek olmadığı anlamına gelir.

Adım Kaydedici, sizin tarafınızdan manuel olarak başlatılması ve durdurulması gereken bir programdır. PSR arka planda çalışmaz ve bilgileri otomatik olarak toplamaz veya kimseye göndermez.

Adım Kaydediciye Nasıl Erişilir

Adım Kaydedici, Windows 10'da Başlat menüsünden ve Windows 8'de Uygulamalar Ekranından kullanılabilir. Adım Kaydedici'yi Windows 10 ve Windows 8'de aşağıda gösterilen komutla da başlatabilirsiniz.

Windows 7'de, aracın Windows sürümündeki resmi adı olan Problem Steps Recorder'a en kolay şekilde Başlat menüsünden veya Çalıştır iletişim kutusundan aşağıdaki komutu çalıştırarak erişilebilir:

psr

Adım Kaydedici, Windows 7'de Başlat menüsünde kısayol olarak kullanılamaz.

Adım Kaydedici Nasıl Kullanılır

Ayrıntılı talimatlar için Adım Kaydedici Nasıl Kullanılır bölümüne bakın veya aşağıda PSR'nin nasıl çalıştığına dair hızlı bir genel bakışı okuyabilirsiniz:

Adım Kaydedici, her fare tıklaması ve klavye eylemi de dahil olmak üzere, bir sorunu gideren biri için çok yararlı olan birçok bilgiyi kaydeder.

PSR, her eylemin bir ekran görüntüsünü oluşturur, her eylemi düz İngilizce olarak açıklar, eylemin gerçekleştiği tam tarihi ve saati not eder ve hatta kayıt cihazının kayıt sırasında herhangi bir zamanda yorum eklemesine izin verir.

Kayıt sırasında erişilen tüm programların adları, konumları ve sürümleri de dahildir.

Bir PSR kaydı tamamlandıktan sonra, oluşturulan dosyayı bireye veya gruba göndererek, meydana gelen her türlü sorunu çözmeye yardımcı olabilirsiniz.

PSR tarafından yapılan kayıt, herhangi bir Windows işletim sisteminde Internet Explorer 5 ve sonraki sürümlerinde görüntülenebilen MHTML formatındadır. Dosyayı açmak için önce Internet Explorer'ı açın ve ardından Ctrl + O kaydı açmak için klavye kısayolu.