Windows 7, Vista veya XP’de Hizmet Nasıl Silinir

Kötü amaçlı yazılım, Windows başladığında yüklenmek için genellikle kendisini bir Windows hizmeti olarak yükler. Bu, kötü amaçlı yazılımın, kullanıcı etkileşimi gerektirmeden belirlenen işlevleri çalıştırmasına ve kontrol etmesine olanak tanır. Bazen virüsten koruma yazılımı kötü amaçlı yazılımı kaldırır ancak hizmet ayarlarını geride bırakır. İster bir virüsten koruma kaldırma işleminden sonra temizlik yapıyor olun, ister kötü amaçlı yazılımı manuel olarak kaldırmaya çalışıyor olun, bir hizmetin nasıl silineceğini bilmek yardımcı olabilir.

Bu makaledeki talimatlar Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP için geçerlidir.

Ocak 2020 itibarıyla Microsoft artık Windows 7'yi desteklemiyor. Güvenlik güncellemeleri ve teknik destek almaya devam etmek için Windows 10'a yükseltmenizi öneririz.

Kötü Amaçlı Yazılım İçerdiğinden Şüphelendiğiniz Hizmeti Silin

Bilgisayarınıza kötü amaçlı yazılım bulaştırmak için kullanıldığından şüphelendiğiniz bir hizmeti silme işlemi, Windows'un tüm sürümlerinde benzerdir.

 1. Denetim Masası'nı açın.

 2. Windows 10 veya Windows 8'de Sistem ve Güvenlik > yönetimsel Araçlar > Hizmetler.

  , Windows 7 ve manzara kullanıcılar seçmek Sistemler ve Bakım > yönetimsel Araçlar > Hizmetleri.

  XP kullanıcılar seçer Performans ve Bakım > yönetimsel Araçlar > Hizmetleri.

 3. Silmek istediğiniz hizmeti bulun, hizmet adına sağ tıklayın ve İlanlar. Bu hizmetin Özellikler iletişim kutusu açılacaktır.

 4. Servis hala çalışıyorsa, seçin dur. Hizmet adını vurgulayın, sağ tıklayın ve seçin kopya. Bu, hizmet adını panoya kopyalar. Tıklayın OK Özellikler iletişim kutusunu kapatmak için.

 5. Bir komut istemini yönetici olarak açın.

 6. Tip sc silin. Ardından, sağ tıklayın ve makarna hizmet adını girmek için. Hizmet adı boşluklar içeriyorsa, adın çevresine tırnak işaretleri koymanız gerekir. Adında boşluk olmayan ve boşluklu örnekler şunlardır:

  • sc SERVICENAME'i sil
  • sc "HİZMET ADI" nı silin

 7. Basın Keşfet komutu yürütmek ve hizmeti silmek için. Komut isteminden çıkmak için şunu yazın: çıkış ve basın Keşfet.