Bir Site veya Çevrimiçi Hizmet Beta Durumunda Olduğunda Ne İfade Eder

Genellikle bir çeşit ürün veya hizmet sunan bir web sitesini çevrimiçi ziyaret ettiğinizde, logonun yanında veya bu sitede başka bir yerde bir "Beta" etiketi fark edebilirsiniz. Yürütülen beta testinin türüne bağlı olarak, zaten her şeye tam erişiminiz olabilir veya olmayabilir.

Ürün lansmanına veya yazılım geliştirmeye aşina olmayanlar için, tüm bu "beta" olayı biraz kafa karıştırıcı görünebilir. Beta sürümündeki web siteleri hakkında bilmeniz gerekenler.

Beta Testine Giriş

Beta testi, son sürümden önce hataları bulma amacıyla bir ürün veya hizmetin sınırlı sürümüdür. Yazılım testi genellikle "alfa" ve "beta" terimleriyle anılır.

Genel olarak konuşursak, alfa testi hataları bulmak için dahili bir testtir ve beta testi harici bir testtir. Alfa aşamasında, ürün genellikle şirket çalışanlarına ve bazen arkadaşlara ve aileye açılır. Beta aşamasında ürün sınırlı sayıda kullanıcıya açılır.

Bazen beta testleri "açık" veya "kapalı" olarak adlandırılır. Kapalı bir beta testi, test için sınırlı sayıda açık noktaya sahipken, bir açık beta, ya sınırsız sayıda noktaya (yani katılmak isteyen herkes) ya da herkese açılmanın olduğu durumlarda çok fazla noktaya sahiptir. pratik değil.

Beta Test Kullanıcısı Olmanın Artıları ve Eksileri

Herkese açık olan bir sitenin veya hizmetin beta testine davet edilirseniz veya katıldıysanız, yeni siteyi veya hizmeti ve tüm özellik tekliflerini herkesten önce deneyen şanslı birkaç kişiden biri olacaksınız. Ayrıca, içerik oluşturuculara bunu nasıl daha iyi hale getireceklerine dair geri bildirim ve öneriler sunabileceksiniz.

Şu anda beta sürümünde olan bir siteyi veya hizmeti kullanmanın en büyük dezavantajı, çok kararlı olmaması olabilir. Sonuçta, bir beta testinin amacı, kullanıcıların yalnızca site veya hizmet gerçekten kullanılmaya başlandığında ortaya çıkan gizli hataları veya aksaklıkları belirlemelerini sağlamaktır.

Nasıl Beta Test Kullanıcısı Olunur?

Genellikle, beta test uzmanlarından gereken belirli nitelikler veya gereksinimler yoktur. Tek yapmanız gereken siteyi veya hizmeti kullanmaya başlamak.

Apple'ın kendi Beta Yazılım Programı vardır, böylece kullanıcılar şirketin bir sonraki iOS veya OS X sürümlerini test edebilir. Apple Kimliğinizle kaydolabilir ve Mac veya iOS cihazınızı programa kaydedebilirsiniz. Bir Apple beta testçisi olduğunuzda, test edeceğiniz işletim sistemi, hataları bildirmek için kullanabileceğiniz yerleşik bir geri bildirim özelliğiyle birlikte gelir.

Şu anda beta testine açık olan diğer harika, yeni siteler ve hizmetler hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, gidip BetaList'e bir göz atın. Burası, startup kurucularının sizin gibi en iyi testçileri çekmek için sitelerini veya hizmetlerini listeleyebilecekleri bir yerdir. Kaydolmak ücretsizdir ve incelemek istediğiniz birkaç kategoriye göz atabilirsiniz.