Word’de Üzerine Yazma ve Ekleme Modlarının Tanımı ve Kullanımı

Microsoft Word'de iki metin giriş modu vardır: Ekle ve Üzerine Yaz. Bu modların her biri, metnin önceden var olan metin içeren bir belgeye eklendiğinde nasıl davrandığını açıklar. İşte bu iki modun nasıl çalıştığı ve nasıl kullanılacağı.

Bu makaledeki talimatlar Microsoft 365 için Word, Word 2019, Word 2016, Word 2013 ve Word 2010 için geçerlidir.

Mod Tanımı Ekle

Ekle modundayken, bir belgeye eklenen yeni metin, yeni metni belgeye yazılırken veya yapıştırılırken yerleştirmek için geçerli metni ileri, imlecin sağına taşır. Microsoft Word'de metin girişi için varsayılan moddur.

Üzerine Yazma Modu Tanımı

Üzerine yazma modunda, metnin mevcut olduğu bir belgeye metin eklendiğinde, mevcut metin, girilirken yeni eklenen metinle karakter karakter değiştirilir.

Tür Modları Nasıl Değiştirilir

Geçerli metnin üzerine yazabilmek için Microsoft Word'de varsayılan Ekle modunu kapatmak istiyorsanız, bunu yapmanın iki yolu vardır. En basit yol, Ekle modu açıp kapatan tuş. Başka bir yol, Üstüne Yazma modunu açıp kapatmak için Ekle tuşunu ayarlamaktır.

Üzerine yazma modu ayarlarını değiştirmek için:

  1. git fileto > Opsiyonlar.

  2. içinde word Seçenekler diyalog kutusunu seçiniz gelişmiş.

  3. içinde Düzenleme seçenekleri bölümünde aşağıdakilerden birini seçin:

    • Üzerine Yazma modunu kontrol etmek için Ekle tuşunu kullanmak için, Üzerine yazmayı kontrol etmek için Anahtar ekle'yi kullanın onay kutusunu işaretleyin.
    • Üzerine Yazma modunu kalıcı olarak etkinleştirmek için, ÜstüneYazdır modunu kullanma onay kutusunu işaretleyin.

  4. seçmek OK.