Yenilenmiş Ürünler Satın Alma – Bilmeniz Gerekenler

Her zaman pazarlık arıyoruz. Tatil Sonrası, Yıl Sonu ve Bahar Gümrükleme satışlarına direnmek zor. Ancak yıl boyunca tasarruf etmenin bir başka yolu da yenilenmiş ürünler satın almaktır.

Justin Pumfrey / Görüntü Bankası / Getty Images

Yenilenmiş Ürün Olarak Nitelikli Olanlar

Çoğumuz yenilenmiş bir ürün düşündüğümüzde, otomatik şanzımanın yenilenmesi gibi açılmış, parçalanmış ve yeniden yapılmış bir şey düşünürüz. Bununla birlikte, elektronik dünyasında, "yenilenmiş" teriminin tüketici için ne anlama geldiği açık değildir.

Bir ses veya video bileşeni, aşağıdaki kriterlerden HERHANGİ BİRİNİ karşılarsa yenilenmiş olarak sınıflandırılabilir:

Müşteri iadesi

Çoğu büyük perakendecinin ürünleri için 30 günlük bir iade politikası vardır ve birçok tüketici, herhangi bir nedenle, ürünleri bu süre içinde iade eder. Çoğu zaman üründe herhangi bir sorun yoksa mağazalar sadece fiyatı düşürüp açık kutu özel olarak satarlar. Bununla birlikte, üründe bir tür kusur varsa, birçok mağazanın, ürünü incelendiği ve / veya onarıldığı ve ardından yenilenmiş bir ürün olarak satış için yeniden paketlendiği üreticiye iade etme anlaşması vardır.

Nakliye hasar

Çoğu zaman, kötü kullanım, öğeler veya diğer faktörler nedeniyle paketler nakliye sırasında hasar görebilir. Çoğu durumda, paketteki ürün mükemmel olabilir, ancak perakendeci hasarlı kutuları (kim rafa hasarlı bir kutu koymak ister?) Tam kredi için üreticiye iade etme seçeneğine sahiptir. Üretici, ürünleri incelemek ve satış için yeni kutularda yeniden paketlemekle yükümlüdür. Ancak, yeni ürün olarak satılamazlar, bu nedenle yenilenmiş birimler olarak yeniden etiketlenirler.

Kozmetik Hasar

Bazen, çeşitli nedenlerden dolayı, bir üründe birimin performansını etkilemeyen bir çizik, çökme veya başka bir kozmetik hasar şekli olabilir. Üreticinin iki seçeneği vardır; üniteyi görünür hasarla satmak veya dahili bileşenleri yeni bir dolap veya kasaya yerleştirerek hasarı düzeltmek. Her iki durumda da, kozmetik hasardan etkilenmeyen dahili mekanizmalar hala kontrol edildiğinden, ürün yenilenmiş olarak nitelendirilir.

Gösteri Üniteleri

Mağaza düzeyinde, çoğu perakendeci eski demolarını zeminden satsa da, bazı üreticiler bunları geri alacak, gerekirse inceleyecek ve / veya onaracak ve yenilenmiş birimler olarak geri gönderecektir. Bu aynı zamanda, üretici tarafından ticari fuarlarda kullanılan, ürün incelemeciler tarafından iade edilen ve dahili ofis kullanımı için kullanılan demo birimleri için de geçerli olabilir.

Üretim Sırasında Kusur

Herhangi bir montaj hattı üretim sürecinde, belirli bir bileşen hatalı işleme yongası, güç kaynağı, disk yükleme mekanizması veya başka bir faktör nedeniyle kusurlu görünebilir. Bu genellikle ürün fabrikadan çıkmadan önce yakalanır, ancak kusurlar ürün mağaza raflarına vurduktan sonra ortaya çıkabilir. Müşteri iadeleri, çalışmayan demolar ve üründeki belirli bir unsurun garanti süresi içinde aşırı ürün arızalarının bir sonucu olarak, bir üretici belirli bir partiden veya aynı kusuru sergileyen üretim çalışmasından bir ürünü "geri çağırabilir". Üretici, tüm arızalı üniteleri tamir etmeyi ve bunları yenilenmiş üniteler olarak perakendecilere geri göndermeyi seçebilir.

Kutu Sadece Açıldı

Teknik olarak, burada kutunun açılması ve yeniden ambalajlanmak üzere (veya perakendeci tarafından yeniden paketlenmesi) üreticiye geri gönderilmesi dışında herhangi bir sorun olmamasına rağmen, ürün yeniden paketlendiği için, herhangi bir yenileme olmamasına rağmen yine de yenilenmiş olarak sınıflandırılır.

Fazla Stok Ürünleri

Bir perakendecinin belirli bir üründe fazla stoğu varsa, genellikle fiyatı düşürür ve ürünü satışa veya satışa sunar. Bununla birlikte, bazen bir üretici yeni bir model sunduğunda, hala mağaza raflarında bulunan eski modellerin kalan stoklarını "toplar" ve hızlı bir satış için bunları belirli perakendecilere yeniden dağıtır. Bu durumda ürün "özel satın alma" olarak satılabilir veya yenilenmiş olarak etiketlenebilir.

Bir elektronik ürün, hangi nedenle olursa olsun, denetlendiği, orijinal spesifikasyonuna geri yüklendiği, test edildiği ve / veya yeniden satış için yeniden paketlendiği üreticiye geri gönderildiğinde, ürün artık "yeni" olarak satılamaz.

Yenilenmiş Ürün Satın Alma İpuçları

Yenilenmiş bir ürünün tam menşei veya durumunun ne olduğu her zaman net değildir. Tüketicinin, belirli bir ürün için "yenilenmiş" tanımının nedenini bilmesi imkansızdır.

Satıcının ürünün bu yönü hakkında size aktarmaya çalıştığı "varsayılan" bilgileri göz ardı etmelisiniz, çünkü bu konuda da içeriden bilgisi yoktur.

Yukarıdaki tüm olasılıkları göz önünde bulundurarak, yenilenmiş bir ürün için alışveriş yaparken sormanız gereken birkaç soruyu burada bulabilirsiniz.

  • Yenilenmiş birim, aynı şirket tarafından üretilen yeni ürünleri satma yetkisine sahip bir perakendeci tarafından mı satılıyor?
  • Yenilenmiş birimin ABD garantisi var mı (45 ila 90 günlük Parça ve İşçilik garantisine sahip olmalıdır)? Bazen yenilenmiş birimler gri pazardır; bu, başlangıçta ABD pazarında satılmak üzere tasarlanmamış olabileceği anlamına gelir.
  • Memnun kalmazsanız (15 gün veya daha fazla) perakendeci, yenilenen birim için iade veya değişim politikası sunuyor mu?
  • Perakendeci ürün için genişletilmiş bir garanti sunuyor mu? Bu, uzatılmış bir garanti satın almanız gerektiği anlamına gelmez - ancak garanti sunup sunmadıkları, ürüne yönelik destek derecelerini gösterir. Bayi, ürünün yetkili satıcısı değilse, bunun için genişletilmiş bir garanti sunmaktan çekinir.

Yukarıdaki tüm soruların yanıtları "Evet" ise, yenilenmiş birimi satın almak güvenli ve akıllıca bir hareket olabilir.

Yenilenmiş Ürünlerin Satın Alınmasına İlişkin Son Düşünceler

Yenilenmiş bir ürün satın almak, uygun fiyata harika bir ürün elde etmenin harika bir yolu olabilir. Yalnızca "yenilenmiş" olarak etiketlenmenin, söz konusu ürüne olumsuz bir çağrışım eklemesi için mantıksal bir neden yoktur.

Yeni ürünler bile limon olabilir ve yenilenen tüm ürünler bir noktada yeniydi. Bununla birlikte, ister çevrimiçi ister fiziksel bir perakendeciden yenilenmiş bir video kamera, AV alıcısı, TV, DVD oynatıcı, vb. Olsun, böyle bir ürün satın alırken, ürünü inceleyebileceğinizden ve perakendecinin yedeklendiğinden emin olmanız önemlidir. Satın alma ipuçlarımızda ana hatlarıyla belirtilen ölçüde bir çeşit iade politikası ve garantisi olan ürün.

MUTLU ALIŞVERİŞ!