Maymun Ses Tanımı: APE Formatı nedir?

.Ape dosya uzantısıyla temsil edilen Monkey's Audio, kayıpsız bir ses formatıdır (APE codec'i, MAC formatı olarak da bilinir). Bu, MP3, WMA, AAC ve diğerleri gibi kayıplı ses formatları gibi ses verilerini atmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, çalma sırasında orijinal ses kaynağını yeniden üreten dijital ses dosyaları oluşturabilir.

Winds Media Inc.

Sıkıştırma Seviyeleri

Orijinal ses CD'lerini (CD kopyalama), vinil kayıtlarını veya kasetleri (sayısallaştırma) mükemmel bir şekilde korumak isteyen birçok müzik tutkunu ve müzik hayranı, birinci nesil dijital kopyaları için genellikle Monkey'nin sesi gibi kayıpsız bir ses formatını tercih eder.

Orijinal bir ses kaynağını sıkıştırmak için Monkey's Audio'yu kullanırken, orijinal sıkıştırılmamış boyutta yaklaşık yüzde 50 azalma elde etmeyi bekleyebilirsiniz. Monkey's Audio, FLAC gibi diğer kayıpsız formatlara kıyasla (yüzde 30 ile yüzde 50 arasında değişir) ortalama kayıpsız sıkıştırmadan daha iyi sonuç verir.

Monkey's Audio'nun şu anda kullandığı ses sıkıştırma seviyeleri şunlardır:

  1. Hızlı (Mod anahtarı: -c1000).
  2. Normal (Mod anahtarı: -c2000).
  3. Yüksek (Mod anahtarı: -c3000).
  4. Ekstra Yüksek (Mod anahtarı: -c4000).
  5. Insane (Mod anahtarı: -c5000).

Ses sıkıştırma seviyesi arttıkça, karmaşıklık seviyesi de artar. Bu, daha yavaş kodlama ve kod çözme ile sonuçlanır. Ne kadar yerden tasarruf edeceğiniz ile kodlama ve kod çözme süresi arasındaki dengeyi düşünmeniz gerekecek.

Monkey's Audio'nun Avantaj ve Dezavantajları

Herhangi bir ses formatı gibi, kullanıp kullanmayacağınıza karar vermeden önce tartmaya değer avantajlar ve dezavantajlar vardır. Orijinal ses kaynaklarınızı Monkey's Audio formatında kodlamanın temel artıları ve eksilerinin bir listesi.

Avantajları

  • Orijinal ses kaynağının korunması: Orijinal müziği Monkey's Audio kullanarak (diğer kayıpsız formatlar gibi) korumanın avantajlarından biri, örneğin orijinal bir ses CD'si hasar görürse veya kaybolursa, ilk nesil dijital olarak kodlanmış APE dosyanızdan mükemmel bir kopya oluşturabilmenizdir.

  • İyi kayıpsız sıkıştırma: Monkey's Audio tipik olarak FLAC gibi diğer rakip formatlardan daha iyi kayıpsız sıkıştırma sağlar.

  • İyi yazılım medya oynatıcı desteği: Yazılım medya oynatıcılarında .ape dosyalarının oynatılmasını sağlamak için bir dizi ücretsiz eklenti mevcuttur. Popüler müzik kutusu yazılımı (ilgili eklentiyle birlikte) Windows Media Player, Foobar2000, Winamp, Media Player Classic ve diğerlerini içerir.

Dezavantajlar

  • Kod çözme yoğun kaynak gerektirir: Monkey's Audio kullanarak sesi kodlamanın olumsuz yanlarından biri, sıkıştırma sisteminin CPU yoğun olmasıdır. Bu, ses çalmak için çok fazla işlem gücü gerektirdiği anlamına gelir. Bu nedenle, Monkey'nin Ses formatı yalnızca güçlü CPU'lara sahip az sayıda PMP ve MP3 oynatıcıda desteklenir.

  • Kısıtlı platform desteği ve lisansı: Monkey's Audio şu anda yalnızca Microsoft Windows işletim sistemi platformunda resmi olarak mevcuttur. Monkey's Audio lisans sözleşmesi, sıkıştırma sisteminin özgürce kullanılmasına izin verse de, açık kaynak değildir. Buna karşılık, FLAC projesi açık kaynaklıdır ve geniş aktif geliştirici topluluğu nedeniyle çok daha fazla geliştirilmiştir.