İşletim Sistemi (OS) Tanımı ve Örnekler

Bir işletim sistemi, bir bilgisayardaki donanımı ve diğer yazılımları kontrol eden ve yöneten güçlü ve genellikle büyük bir programdır.

Dizüstü bilgisayarınız, tabletiniz, masaüstü bilgisayarınız, akıllı telefonunuz, akıllı saatiniz ve yönlendiriciniz dahil olmak üzere tüm bilgisayarlar ve bilgisayar benzeri cihazlar işletim sistemleri gerektirir.

Hangi işletim sistemini çalıştırdığınızdan emin değil misiniz? Öğrenmek için aşağıdaki Lifewire Sistem Bilgi Aracını kullanın!

İşletim Sistemi Örnekleri

Dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve masaüstü bilgisayarların tümü, muhtemelen duymuş olduğunuz işletim sistemlerini çalıştırır. Bazı örnekler arasında Microsoft Windows sürümleri (Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP gibi), Apple'ın macOS'u (eski adıyla OS X), Chrome OS, BlackBerry Tablet OS ve açık kaynaklı bir Linux çeşitleri bulunur. işletim sistemi.

Microsoft Windows 10.

Akıllı telefonunuz, muhtemelen Apple'ın iOS'u veya Google'ın Android'i olan bir mobil işletim sistemi çalıştırıyor. Her ikisi de hane halkı isimleridir, ancak bu cihazlarda çalışan işletim sistemleri olduklarını fark etmemiş olabilirsiniz.

Sunucular, ziyaret ettiğiniz web sitelerini barındıran veya izlediğiniz videoları sunan sunucular gibi, genellikle yaptıklarını yapmaları için gereken özel yazılımı çalıştırmak üzere tasarlanmış ve optimize edilmiş özel işletim sistemleri çalıştırır. Bazı örnekler Windows Server, Linux ve FreeBSD'yi içerir.

Linux Nane.

Yazılım ve İşletim Sistemleri

Çoğu yazılım uygulaması, yalnızca Windows (Microsoft) veya yalnızca macOS (Apple) gibi yalnızca bir şirketin işletim sistemiyle çalışmak üzere tasarlanmıştır.

Bir yazılım parçası, hangi işletim sistemlerini desteklediğini açıkça söyleyecek ve gerekirse çok spesifik hale gelecektir. Örneğin, bir video üretim yazılımı programı Windows 10, Windows 8 ve Windows 7'yi desteklediğini ancak Windows Vista ve XP gibi eski Windows sürümlerini desteklemediğini söyleyebilir.

Yazılım geliştiriciler ayrıca yazılımlarının diğer işletim sistemleriyle çalışan ek sürümlerini de sıklıkla yayınlar. Video prodüksiyon programı örneğine dönersek, bu şirket programın tamamen aynı özelliklere sahip ancak yalnızca macOS ile çalışan başka bir sürümünü de yayınlayabilir.

İşletim sisteminizin 32 bit mi yoksa 64 bit mi olduğunu bilmek de önemlidir. Yazılım indirirken sık sorulan bir sorudur. Yardıma ihtiyacınız varsa 64 bit veya 32 bit Windows'unuz Olduğunu Nasıl Anlaşılır konusuna bakın.

Sanal makineler olarak adlandırılan özel yazılım türleri, aslında "gerçek" bilgisayarları taklit edebilir ve içlerinden farklı işletim sistemlerini çalıştırabilir. Sanal Makine Nedir? bu özellik hakkında daha fazla bilgi için.

İşletim Sistemi Hataları

Bir işletim sisteminin kendisinin bozulmasının veya hasar görmesinin birkaç yolu vardır, ancak bu sorunlar nispeten nadirdir.

Windows'ta en ciddi olanı İşletim Sistemi Bulunamadı hata mesajıdır ve birinin bulunamadığını ima eder!

İşletim Sistemi Güncelleştirmeleri

Tüm modern işletim sistemleri, yazılımı güncel tutmak için yerleşik bir mekanizmaya sahiptir. Windows'ta bu, Windows Update aracılığıyla yapılır. Diğer işletim sistemleri, Android işletim sistemini güncellediğinizde veya iOS güncellemelerini yüklediğinizde olduğu gibi benzer şekilde çalışır.

Bir işletim sistemini en yeni özelliklerle güncel tutmak, ödediğinizden en iyi şekilde yararlanmanız için önemlidir. Güvenlik düzeltmeleri almak, işletim sisteminizin her zaman güncellendiğinden emin olmak için önemli bir nedendir; bu, bilgisayar korsanlarının cihazınıza girmesini önlemeye yardımcı olabilir.