Hizmet Kaydı Eksik veya Bozuksa Nasıl Onarılır

Bilgisayarınızı güvende ve en iyi ve en modern özelliklerle donatmak istiyorsanız Windows 10 kurulumunuzu güncel tutmak önemlidir. Windows Güncelleme başarısız olduğunda ve Hizmet Kaydı Eksik veya Bozuk hatalarla karşılaşırsanız, takılıp kalabilir ve sisteminizi koruyamayabilirsiniz.

Hizmet Kaydının Nedeni Eksik veya Bozuk Hatalar

Bunun gibi bir Windows Update hatasının kesin nedenini belirlemek genellikle zordur. Yeni bir yazılım parçası güncelleme sürecini engelliyor olabilir. Windows kayıt defteri bozulmuş olabilir. Ya da bir virüsten koruma programı aşırı hevesli hale geliyor ve Windows Update'teki yasal bir süreci engelliyor olabilir.

Pixabay

Windows 10'da Windows Update Hizmeti Kaydı Eksik veya Bozuk Nasıl Onarılır

Hatanın neden oluştuğuna bakılmaksızın, çözümler hemen hemen aynıdır. Sorunu çözmek genellikle teşhis etmekten daha kolaydır. Öyleyse, düzeltmelerle başlayın ve neyin işe yaradığını görün. Genellikle, bu size bu sorunun nedenini ilk etapta söyleyecektir.

Her denemeden sonra, sisteminizi yeniden başlatın ve bunun düzeltilip düzeltilmediğini görmek için Windows Update'i tekrar deneyin.

 1. Windows Update Sorun Gidericiyi çalıştırın. Windows 10 sorun giderici, çoğu sorunu çözmek için mükemmel bir iş çıkarır ve çözülmediğinde sizi doğru yöne yönlendirebilir. Yerleşik sorun gidericilerle başlamak her zaman iyi bir fikirdir.

 2. Bir antivirüs taraması çalıştırın. Kötü amaçlı yazılımın bir Windows Update hatasının temel nedeni olması olası değildir, ancak kontrol etmeye değer. Bir virüs, sisteminizin olabildiğince korunmasını engellemeye çalışıyor olabilir.

  Virüsten koruma yazılımınız yoksa, bir virüsten koruma çözümü yüklemeyi düşünün ve kurduğunuz anda sisteminizde derin bir tarama yapın.

 3. Windows Güncelleme Hizmetini kontrol edin. Windows Update hizmetinin durması veya Windows ile otomatik olarak çalışmaması mümkündür. Gerekirse, hizmeti yeniden başlatmak ve tekrar çalışır hale getirmek için bazı sorun giderme adımlarını uygulayın.

 4. Bir SFC taraması çalıştırın. Sistem Dosyası Denetleyicisi veya SFC, farkında olmadığınız belirli dosyalarla ilgili sorunları kökten çıkarmak için mükemmel bir Windows aracıdır. Ayrıca bunun gibi Windows Update hatalarını düzeltmek için uzun bir yol kat edebilir.

 5. Bir DISM taraması çalıştırın. Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi taraması, Windows'u onarmak ve düzeltmek için kullanışlı bir yoldur. Windows'un güncelleme bölümünde bir şeyler ters giderse, bir DISM taraması bazen düzeltebilir.

 6. Antivirüs yazılımını geçici olarak devre dışı bırakın. Bu adım normalde önerilmez. Ancak yine de sorunlarla karşılaşırsanız, Norton, Avast, Windows Defender veya başka bir virüsten koruma yazılımını geçici olarak devre dışı bırakmak size en çok ihtiyaç duyulan güncelleştirmeleri sağlayabilir.

  Belirli antivirüs markanız farklı olabilir, ancak devre dışı bırakmak genellikle aşağıdakileri içerir:

  1. Görev çubuğunun sağ alt kısmına, saat ve tarihin yanına bakın. Küçük oku seçin.
  2. Virüsten koruma yazılımınızın simgesini arayın. Sağ tıklayın veya dokunup basılı tutun. Seçiniz devre dışı bırakmakveya kapatın. Yönetici onayı istenirse verin.

  Çalışırsa da çalışmasa da daha sonra antivirüs programını yeniden etkinleştirin. Virüsten koruma uygulaması devre dışı bırakıldığında, sisteminiz virüsler ve kötü amaçlı yazılım saldırıları için risk altında olabilir.

 7. Windows'u sıfırlayın. Hala Windows Update hatasını görüyorsanız, Windows'u tamamen sıfırlamanız gerekebilir. Çok karmaşık değil, ancak önce gerekli olan her şeyi yedeklediğinizden emin olun.

  Bu işleme başlamadan önce sisteminizi tamamen yedekleyin. Dosyalarınızı saklama seçeneğine sahip olacaksınız, ancak bazıları kaybolabilir. Tam bir yedekleme, Windows kurulumunuzu sıfırlamadan önceki durumuna döndürebilmenizi sağlar.