Ücretsiz Yazılım Nedir? (Ücretsiz Yazılım Tanımı)

Ücretsiz yazılım, "özgür yazılım" anlamına gelen özgür ve yazılım sözcüklerinin birleşimidir. Bu nedenle terim,% 100 ücretsiz olan yazılım programlarını ifade eder. Ancak, "özgür yazılım" ile tam olarak aynı şey değildir.

Ücretsiz Yazılım Nedir?

Ücretsiz yazılım, uygulamayı kullanmak için ücretli lisans gerekmediği, herhangi bir ücret veya bağış gerektirmediği, programı kaç kez indirebileceğiniz veya açabileceğiniz konusunda hiçbir kısıtlama olmadığı ve son kullanma tarihi olmadığı anlamına gelir.

Ancak yine de bazı yönlerden kısıtlayıcı olabilir. Öte yandan özgür yazılım, tamamen ve tamamen kısıtlamalardan yoksundur ve kullanıcının programla kesinlikle istediklerini yapmasına izin verir.

Ham Piksel / Pixabay

Ücretsiz ve Özgür Yazılım

Ücretsiz yazılım, ücretsiz bir yazılımdır ve özgür yazılım, telif hakkı olmayan bir yazılımdır. Diğer bir deyişle, ücretsiz yazılım telif hakkı altında bulunan ancak ücretsiz olarak edinilebilen bir yazılımdır; özgür yazılım, herhangi bir sınırlama veya kısıtlama içermeyen bir yazılımdır, ancak kendisine bağlı bir fiyat olmadığı için özgür olmayabilir.

Özgür yazılım, kullanıcının isteğine göre değiştirilebilir ve değiştirilebilir. Bu, kullanıcının programın temel öğelerinde değişiklik yapabileceği, istediklerini yeniden yazabileceği, bir şeylerin üzerine yazabileceği, programı tamamen yeniden tasarlayabileceği, yeni bir yazılıma çatallayabileceği, vb.

Özgür yazılımın gerçekten özgür olması için geliştiricinin programı kısıtlama olmaksızın yayınlaması gerekir, bu normalde kaynak kodunu başkalarına vererek gerçekleştirilir. Bu tür yazılımlara genellikle açık kaynaklı yazılım veya ücretsiz ve açık kaynaklı yazılım (FOSS) denir.

Özgür yazılım da% 100 yasal olarak yeniden dağıtılabilir ve kar elde etmek için kullanılabilir. Bu, kullanıcı özgür yazılım için herhangi bir harcama yapmasa veya özgür yazılımdan ödediğinden daha fazla para kazansalar bile geçerlidir. Buradaki fikir, verilerin tamamen ve tamamen kullanıcının istediği şey için kullanılabilir olmasıdır.

Aşağıdakiler, yazılımın özgür yazılım olarak kabul edilmesi için bir kullanıcıya verilmesi gereken gerekli özgürlükler olarak kabul edilir (Özgürlük 1-3, kaynak koduna erişim gerektirir):

 • Özgürlük 0: Programı herhangi bir amaçla çalıştırabilirsiniz.
 • Özgürlük 1: Programın nasıl çalıştığını inceleyebilir ve istediğinizi yapması için onu değiştirebilirsiniz.
 • Özgürlük 2: Başkalarına yardım edebilmeniz için yazılımı paylaşma ve kopyalarını oluşturma olanağına sahipsiniz.
 • Özgürlük 3: Programı geliştirebilir ve geliştirmelerinizi (ve değiştirilmiş sürümleri) herkesin yararına olacak şekilde halka açıklayabilirsiniz.

Bazı özgür yazılım örnekleri arasında GIMP, LibreOffice ve Apache HTTP Sunucusu bulunur.

Ücretsiz bir uygulama, kaynak koduna ücretsiz olarak sahip olabilir veya olmayabilir. Programın kendisi masrafsızdır ve tamamen ücretsiz olarak kullanılabilir, ancak bu, programın düzenlenebilir olduğu ve yeni bir şey yaratmak için dönüştürülebileceği veya iç işler hakkında daha fazla bilgi edinmek için incelenebileceği anlamına gelmez.

Ücretsiz yazılım da kısıtlayıcı olabilir. Örneğin, bir program yalnızca özel kullanım için ücretsiz olabilir ve ticari amaçlarla kullanıldığı tespit edilirse çalışmayı durdurabilir veya daha gelişmiş özellikler içeren ücretli bir sürüm mevcut olduğundan yazılımın işlevselliği kısıtlanmış olabilir.

Özgür yazılım kullanıcılarına verilen haklardan farklı olarak, ücretsiz yazılım kullanıcılarının özgürlükleri geliştirici tarafından verilmektedir; bazı geliştiriciler programa diğerlerinden daha fazla veya daha az erişim verebilir. Ayrıca programın belirli ortamlarda kullanılmasını kısıtlayabilir, kaynak kodunu kilitleyebilir, vb.

CCleaner, Skype ve AOMEI Backupper ücretsiz yazılım örnekleridir.

Geliştiriciler Neden Ücretsiz Yazılım Yayınlar

Ücretsiz yazılım genellikle bir geliştiricinin ticari yazılımının reklamını yapmak için vardır. Bu genellikle benzer ancak sınırlı özelliklere sahip bir sürüm verilerek yapılır. Örneğin, bu sürümde reklamlar olabilir veya bir lisans sağlanana kadar bazı özellikler kilitlenebilir.

Yükleyici dosyası, kullanıcının geliştirici için gelir elde etmek üzere tıklayabileceği diğer ücretli programların reklamını yaptığından bazı programlar ücretsiz olarak kullanılabilir.

Diğer ücretsiz programlar kâr amacı gütmeyebilir, bunun yerine eğitim amacıyla halka ücretsiz olarak sunulur.

Ücretsiz Yazılım Nereden İndirilir

Ücretsiz yazılım birçok biçimde ve birçok kaynaktan gelir. Her bir ücretsiz uygulamayı bulabileceğiniz tek bir yer yok.

Bir video oyunu web sitesi oyunlar sunabilir ve bir Windows indirme deposunda Windows uygulamaları bulunabilir. Aynısı iOS veya Android cihazlar için mobil uygulamalar, ücretsiz macOS programları vb. İçin de geçerlidir.

İşte kendi popüler ücretsiz yazılım listelerimize bazı bağlantılar:

 • Registry Temizleyiciler
 • Veri İmha Yazılımı
 • Veri Kurtarma Yazılımı
 • PC Oyunları
 • Uzaktan Erişim Yazılım Araçları
 • Yedekleme Yazılım Araçları
 • Sürücü Güncelleyici Programları
 • Sistem Bilgi Araçları

Softpedia, FileHippo.com, QP Download, CNET Download, PortableApps.com ve diğerleri gibi web sitelerinde diğer ücretsiz indirmeleri bulabilirsiniz.

Fsf.org, özgür yazılımın bulunduğu tek yerdir.

Yazılım Hakkında Daha Fazla Bilgi

Ücretsiz yazılım, ticari yazılımın tam tersidir. Ticari programlar yalnızca ödeme yoluyla kullanılabilir ve normalde reklam veya promosyon uyarıları içermez.

Freemium, "ücretsiz premium" anlamına gelen ücretsiz yazılımla ilgili başka bir terimdir. Ücretsiz programlar, aynı yazılımın ücretli sürümüne eşlik eden ve profesyonel sürümü tanıtmak için kullanılan programlardır. Ücretli sürüm daha fazla özellik içerir, ancak ücretsiz sürüm hala ücretsiz olarak mevcuttur.

Shareware, genellikle yalnızca deneme süresi boyunca ücretsiz olarak sunulan yazılımı ifade eder. Bunun amacı, programın tamamını satın alıp almayacağınıza karar vermeden önce programı tanımak ve özelliklerini (genellikle sınırlı bir şekilde) kullanmaktır.

Diğer yüklü programlarınızı bazen otomatik olarak bile güncellemenize izin veren bazı programlar mevcuttur. Ücretsiz Yazılım Güncelleyici Araçları listemizde daha iyi olanlardan bazılarını bulabilirsiniz.