GPS nedir?

İçin kısa Globlu Pbölme System, dünya çevresinde dönen 24 uydu ve bunların yeryüzündeki karşılık gelen alıcılarından oluşan dünya çapında bir MEO uydu navigasyon sistemi. Uydular, dünyanın yaklaşık 12,000 mil yukarısında yörüngede dolanır ve her 24 saatte bir iki tam yörünge yapar. GPS uyduları, uyduların konumu ve yeryüzüne bağlı alıcılara tam zamanı hakkında veri içeren dijital radyo sinyallerini sürekli olarak iletir. Uydular, saniyenin milyarda biri kadar hassas olan atomik saatlerle donatılmıştır. Alıcılar, bu bilgilere dayanarak, sinyalin yeryüzündeki alıcıya ulaşmasının ne kadar sürdüğünü bilir. Her sinyal ışık hızında hareket ederken, alıcının sinyali alması ne kadar uzun sürerse, uydu da o kadar uzaktadır. Bir uydunun ne kadar uzakta olduğunu bilen alıcı, uyduya merkezlenmiş hayali bir kürenin yüzeyinde bir yerde bulunduğunu bilir. Üç uydu kullanarak GPS, üç kürenin kesiştiği yere bağlı olarak alıcının enlem ve boylamını hesaplayabilir. Dört uydu kullanarak, GPS ayrıca yüksekliği de belirleyebilir.

GPS, ABD Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilmiş ve işletilmektedir. Başlangıçta NAVSTAR (Zamanlama ve Aralıklı Navigasyon Sistemi) olarak adlandırıldı. Sivil uygulamalardan önce GPS, askeri kara, deniz ve hava kuvvetleri için tüm hava koşullarında XNUMX saat navigasyon yetenekleri sağlamak için kullanıldı.

GPS, navigasyon ve konum belirleme dışında uygulamalara sahiptir. GPS, haritacılık, ormancılık, maden arama, vahşi yaşam yerleşim yönetimi, insanların ve nesnelerin hareketini izleme ve dünyaya hassas zamanlama getirme için kullanılabilir.