Usb-c nedir?

USB-C, USB aygıtları için küçük bir ters çevrilebilir fiş konektörü tanımlayan, USB Type-C spesifikasyonunun yaygın olarak kullanılan, kısaltılmış referansıdır. USB-C, geleneksel USB-A konektöründen daha küçüktür; 2.6 milimetre yüksekliğe ve USB-A konektörü için 7.5 milimetre yüksekliğe sahiptir ve bu, onu akıllı telefonlar, tabletler ve dizüstü bilgisayarlar için giderek daha popüler bir seçenek haline getirir.

USB-C, genellikle daha yeni mobil cihazlarda birlikte kullanıldığından, bazen USB 3.1 standardıyla karıştırılır. USB-C yalnızca fiziksel bağlantıya hitap ederken, USB 3.1 ve önceki standartlar (USB 1.1, USB 2.0 ve USB 3.0) bağlantının hızını ve özelliklerini belirler.

UBS-C, USB Plus Güç ve Ekranı Destekler

USB-C, USB Implementers Forum tarafından Temmuz 2013'te piyasaya sürüldü ve USB 3.1 ve önceki USB özelliklerini desteklemenin yanı sıra DisplayPort, HDMI, VGA ve güç aktarımını da destekliyor. Bu, aynı kablonun hızlı veri aktarımı, USB cihazlarına güç sağlamak, mobil cihazlarda pilleri şarj etmek ve HDMi, DisplayPort veya VGA aracılığıyla ekranları bağlamak için kullanılabileceği anlamına gelir.

USB-C ilk olarak Apple'ın MacBook'unun 2015 sürümünde piyasaya çıktı ve yaklaşan iPhone 7'de Lightning konektörünün yerini alan USB-C'ye dair söylentiler var. USB-C'nin benimsenmesinin 2016'da hızlı bir şekilde artmaya devam etmesi bekleniyor. ötesinde.

USB-C, Eski USB Konektörlerinden Ayrılırken Simetrik Tasarımı Sunuyor

Önceki USB-A ve USB-B konektörleri, yalnızca tek bir yönde takılabilen asimetrik bir tasarıma sahipken, USB-C konektörleri, yön konusunda endişelenmenize gerek kalmadan takılabilmeleri açısından Apple'ın Lightning konektörüne benzer. - yani, önceki USB konektörlerinde olduğu gibi konektör için bir sağ taraf yukarı ya da baş aşağı yönlendirme yoktur.

Ek olarak, USB Type-C kablolarının her iki ucunda da aynı konektör bulunur, böylece her iki uç da bir elektronik cihaza veya güç kaynağına takılabilir. USB-C konektörünün simetrik tasarımı ve spesifikasyonun çok yönlülüğü, çok çeşitli üreticilerin mobil cihazlarında hızlı bir benimsenme oranına sahip olmasının beklenen temel nedenlerinden ikisidir.