Dtv nedir?

İçin kısa Digital Tovision, analog (veya NTSC analog) televizyonun yerini hızla alan bir dijital televizyon standardıdır. DTV, yayıncıların film kalitesinde görüntü ve ses ile televizyon sunmasını sağlar. Ayrıca daha fazla çoklu yayın ve etkileşimli yetenekler sunar. Birçoğu Dijital Televizyon (DTV) ve Yüksek Tanımlı Televizyon (HDTV) terimlerini birbirinin yerine kullansa da, aslında iki farklı şeydir. DTV, dijital olarak iletilen gerçek TV sinyalini ifade eder (analog sinyal yerine). DTV, ikisi HDTV formatı olarak kabul edilen birkaç yayın seçeneği sunar. Daha yaygın DTV standartlarından bazıları şunları içerir:

  • 480i: - mevcut analog sinyallerin dijital versiyonu.
  • 480p: - daha keskin bir görüntü sağlar ve HDTV'ye normal televizyondan daha yakın görünür. Bugün tüm DVD'ler EDTV'de oynatılabilir.
  • 720p: - 1080i'ye yakın kalitede bir görüntü sağlar, ancak 480p sinyallerinin de yayınlanmasına izin verir.
  • 1080i: - TV yayınında bulunan en ayrıntılı HDTV görüntüsü

Yukarıdaki sayılar dikey çözünürlüğü temsil ederken, harfler geçişleri veya aşamalı taramayı (i) (p) temsil eder. Örneğin, 1080i, taramalı 1080 dikey çözünürlüğü temsil eder. Mevcut DTV standartlarının tam listesi hakkında daha fazla bilgi için, aşağıdaki bağlantılar bölümünde listelenen ATSC Web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir ABD Senatosu paneli, televizyon istasyonlarının tamamen analogdan dijitale geçmesi için son tarih olarak 7 Nisan 2009'u belirledi. Analog televizyonlar, tüm analog yayınlar bitene kadar çalışacaktır. Tam DTV'ye geçiş gerçekleştikten sonra, DTV sinyallerini almak ve bunları bu eski televizyon türlerinin analog formatına dönüştürmek için bir dönüştürücü gerekecektir. Ancak, bu DTV-analog dönüştürücüler gerçek DTV kalitesi üretmeyecektir.