Google cam nedir?

Google'ın, kullanıcılar tarafından "giyilebilir bilgi işlem" gözlüğü olarak takılabilecek, eller serbest, başa takılan akıllı cihazlar geliştirmeye yönelik proje programı. Project Glass'tan ilk ürün sürümü olan Google Glass, beta test kullanıcıları için (yalnızca ABD'de ikamet edenler) 2013 yılında 1,500 ABD doları artı vergi karşılığında satın alınabilirdi.

Etkileşimli Cam Özellikleri

Google Gözlükler bir çift gözlüğe benziyor, ancak gözlüğün lensi, Bluetooth ve Wi-Fi bağlantısının yanı sıra doğal dilde sesli komut desteğiyle etkileşimli, akıllı telefon benzeri bir ekrandır. Google Glass, Android mobil işletim sistemi tarafından desteklenmektedir ve hem Android destekli mobil cihazlar hem de Apple iOS destekli cihazlarla uyumluluk beklenmektedir.

Erken Sürümler ve Beta Testi

Google Glass'ın ilk sürümleri, akıllı telefonunuzdan veya Google hesaplarınızdan gelen iletişimleri ekranda göstermek için titanyum çerçeveli gözlüklerdi (reçetenize uyan veya hiç reçetesiz). Google Glass, telefon çağrıları almak, metin göndermek ve ayrıca fotoğraf ve video çekmek ve arama sonuçlarını sunmak için tasarlanmıştır. Giyilebilir bilgi işlem cihazı aynı zamanda sesli komutlara da bağlıdır, örneğin bir resim çekmek için sadece "fotoğraf çek" dediğinizde kendi görüşünüzde olanı yakalamak için.

Google ile çalışan uygulama geliştiricileri şu anda 2014'te Google Glass'ın tüketici sürümüne dahil edilecek yazılımlar geliştiriyorlar. Google ayrıca, erken dahil olmak ve Glass'ın geleceğini şekillendirmeye yardımcı olmak isteyenler için "Glass Explorer Programı" nı da sunuyor. . Program 18 yaşın üzerindeki ABD'de ikamet edenlere açıktır ve beta testçisi gözlükleri satın almalıdır.

Google Glass Criticism

Test uzmanlarından gelen ilk raporlar, kullanıcıların çevrelerindeki kişilerden "meraklı bakışlar" bekleyebileceklerini ve Glass kullanıcısı ile etrafındaki kişiler arasında halka açık bir yerde kaydedilmek istemeyen birkaç kavga ve sözlü anlaşmazlık vakası rapor edildiğini öne sürüyor. Özellikle bir kişi, Sarah Slocum, bir Lower Haight barında Glass taktığı için taciz edildiğini ve saldırıya uğradığını iddia etti (Kaynak: SF Gate). O zamandan beri, San Francisco ve diğer şehirlerdeki bir dizi bar ve restoran, müşterilerin diğer kullanıcıları kaydetmesini önlemek için "Camsız" politikası uyguladı.

Glass cihazları ciddi eleştiriler aldığından, Google'ın yanıtı bu listeyi sunmak oldu 10 Google Glass Efsanesi endişelere karşı koymaya çalışmak için:

Efsane 2: Glass her zaman açıktır ve her şeyi kaydeder: Tıpkı cep telefonunuzda olduğu gibi, Glass ekranı varsayılan olarak kapalıdır. Glass'a video kaydı 10 saniye sürecek şekilde ayarlanmıştır. İnsanlar daha uzun süre kayıt yapabilir, ancak Glass her zaman açık kayıt için tasarlanmamıştır ve hatta bu yeteneğe sahip değildir (pil, şarj edilmesi gerekene kadar 45 dakikadan fazla dayanmaz). Bu yüzden, bir dahaki sefere bir Explorer'ın sizi kaydedip kaydetmediğini sormaya kalktığınızda, kendinize aynısını telefonunuzda yapıp yapmayacağınızı sorun. Muhtemelen cevaplarınız aynı olacaktır.