Veri kaybı önleme (dlp) nedir?

Veri kaybını önleme veya DLP, veri kaybı veya hırsızlığı potansiyelini korumak ve önlemek için geliştirilen teknoloji veya yazılımı ifade eder. Veri kaybına karşı koruma yazılımı, hem şirket içi depolama sürücülerinde veya bulutta hem de kullanımda veya aktarım sırasında kullanımda değilken veri kaybını izlemek, algılamak ve önlemek için tasarlanmıştır.

DLP politikaları ve teknolojisi, bir kuruluşun kapsamlı güvenlik prosedürleridir ve gizli veya hassas kurumsal bilgilere uygun yetkilendirme olmadan erişilmemesini veya iletilmemesini sağlamaya yardımcı olur.

Veri Kaybını Önleme, neredeyse her zaman bir kuruluştaki güvenlik duvarları, antivirüs ve kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımları ve izinsiz giriş algılama sistemleri (IDS) gibi diğer donanım ve yazılım güvenlik önlemleriyle birlikte gelir.

Veri Kaybını Önleme Politikaları ve Yazılım Seçenekleri

Veri kaybını önleme politikaları tipik olarak e-posta için güvenli şifreleme kullanımını, HTTPS aracılığıyla web sitelerine güvenli bağlantıları ve hassas bilgilerin yanlışlıkla veya kötü amaçla erişilmesine veya yetkisiz kullanıcılar tarafından değiştirilmesine karşı sınıflandırmaya ve korumaya yönelik diğer yöntemleri içerir.

Veri kaybı önleme araçları ve politikaları, kurumsal veri ihlallerinin yanı sıra eyalet ve ulusal düzenleyici düzenlemeler ve HIPAA gibi gizlilik yasalarının artmasıyla son zamanlarda daha yaygın hale geldi. Daha popüler DLP satıcılarından bazıları Symantec, Mcafee, Trend Micro ve Websense'dir.