DRM Nedir?

Muhtemelen bilgisayarınızda ve kontrol edemediğiniz cihazlarda çok sayıda dosya vardır. Müzikten e-kitaplara ve daha fazlasına, bu dosyalar DRM tarafından kontrol edilir. Dijital Haklar Yönetimi'nin kısaltması olan DRM, bu dosyaları sağlayan şirketlerin onları nasıl kullandığınızı kontrol etmesini sağlayan bir teknolojidir. Bu bir kısıtlama olsa da bazı faydaları da var.

resim kaynak: Atomic Imagery / DigitalVision / Getty Images

DRM nedir? Dijital Haklar Yönetimi Açıklaması

DRM veya Dijital Haklar Yönetimi, belirli dosyaları nasıl kullanabileceğinizi kontrol eder. DRM genellikle medyaya (müzik, film, e-kitap) ve yazılıma uygulanır. Korsanlığı durdurmak ve dosyaların sahibi olan şirketlere ücretlerinin ödenmesini sağlamak için tasarlanmıştır.

Dijital müzik hakkında düşünerek DRM'yi anlamak en kolay yoldur. Bir şarkıda DRM yoksa, herkes şarkıyı başka biriyle ücretsiz olarak paylaşabilir ve müzik şirketine bunun için ödeme yapılmaz. DRM ile, yalnızca şarkıyı satın alan kullanıcı dinleyebilir, bu da diğer kullanıcıların ödeme yapmadıkça dinlemesini engeller.

Her dijital dosya Dijital Haklar Yönetimi kullanmaz. Genellikle, yalnızca çevrimiçi medya mağazalarından veya yazılım geliştiricilerinden satın alınan öğelerde DRM bulunur. CD'den kopyalanan müzikler gibi oluşturduğunuz dijital ses ve video dosyaları DRM içermez.

DRM Nasıl Çalışır?

Biraz farklı şekillerde çalışan birçok farklı DRM teknolojisi vardır. DRM'nin temel fikri, bir dosyaya gömülü olmasıdır. Daha sonra, bir kullanıcı bu dosyayı kullanmaya çalıştığında, DRM sistemi, kullanıcının yetkilendirildiğinden emin olmak için kontrol eder.

Örneğin, bir dijital müzik mağazasından bir şarkı satın aldığınızda, mağazanın DRM'si indirdiğiniz dosyayı hesabınıza bağlar. DRM, şarkıyı sahip olduğunuz cihazlarda çalmanıza izin verir. Bir dahaki sefere birisi o şarkıyı çalmaya çalıştığında, müzik çalar yazılımı şarkıyı hangi kullanıcı hesabının çalabileceğini görmek için DRM'yi kontrol eder. Hesabın izni varsa şarkı çalar. Başlamazsa, bir hata mesajı görüntülenir ve şarkı çalmaz.

Bazı DRM'leri dosyalardan kaldırmak için üçüncü taraf yazılım araçları vardır. Bu her zaman işe yaramaz ve korsanlıkla uğraşmamalısınız, ancak ihtiyaç duyduğunuzda araçlar mevcuttur.

DRM'nin açık bir dezavantajı, bir dosyayı kimin kullanıp kullanamayacağını kontrol eden yazılımın çalışmayı durdurmasıdır. Bu durumda, sahip olduğunuz medyayla sorun yaşayabilirsiniz ve kullanabilmeniz gerekir.

Dosyaları korumak için DRM'yi kullanmanın akıllıca bir yolu da Apple'ın Aile Paylaşımı'dır. Bu, aynı ailenin tüm üyelerinin Apple mağazalarından satın alınan medyayı paylaşmasına olanak tanır.

Apple DRM'yi Nasıl Kullanır?

İTunes Store'da satılan tüm müzikler orijinal olarak DRM'yi kontrol ediyordu. Bunun nedeni, müzik şirketlerinin Apple'ın müziklerini yalnızca yetkisiz paylaşımı durdurmaya çalışırsa satmasına izin vermesiydi.

Apple'ın Dijital Haklar Yönetimi, kullanıcıların iTunes'dan satın aldıkları şarkıları en fazla beş bilgisayarda çalmalarına izin veriyor. Bu şarkıları çalmak için bir bilgisayarın kurulması, yetkilendirme adı verilen bir işlemle yapıldı.

Apple yıllarca DRM kullanırken, şirket Ocak 2008'de tüm DRM'leri iTunes şarkılarından kaldırdı. Bir DRM türü, iTunes'ta satılan aşağıdaki türdeki medyanın nasıl kullanıldığını hala kontrol ediyor:

  • Sesli
  • Apple kitapları
  • Video (filmler ve TV)
  • Uygulamalar

Diğer Genel DRM Türleri

İnsanların DRM ile karşılaşmasının en yaygın yolu müzik akışıdır. DRM, müzik akışı aboneliğiniz geçerliyken yalnızca şarkıları dinleyebilmenizi sağlar. Spotify, Apple Music ve benzeri hizmetler bu yaklaşımı kullanır. Bu DRM, aboneliğinizi iptal ederseniz şarkıları cihazınıza indirmiş olsanız bile çalınamaz hale getirir.

DRM ayrıca genellikle yazılımla birlikte kullanılır. Yazılım satın aldığınızda, tek bir cihazda kullanılmak üzere yalnızca size lisanslanabilir. Bir saniyede yüklemeye çalışırsanız, ikinci bir lisans satın almadığınız sürece çalışmayacaktır.

DRM'nin Sonu mu?

Dijital Haklar Yönetimi, medya şirketleri ve bazı sanatçılar tarafından desteklenir, ancak tüketiciler arasında hiçbir zaman popüler olmamıştır. Tüketici hakları savunucuları, kullanıcıların dijital olsalar bile satın aldıkları ürünlere tamamen sahip olmaları gerektiğini ve DRM'nin bunu engellediğini savundu.

İnternetin ve dijital medyanın ilk günlerinde, korsanlık ve Napster gibi hizmetler DRM'nin kullanılmasına neden oldu. Bazı teknoloji meraklısı kullanıcılar hala birçok DRM türünü yenmenin ve dosyaları özgürce paylaşmanın yollarını buldu. Nihayetinde, dijital medyayla artan rahatlık ve bazı DRM sistemlerinin arızası, daha az müdahaleci DRM'ye ve teknolojinin daha az kullanılmasına yol açtı.