Mom.exe nedir?

MOM.exe, AMD ekran kartı sürücüleriyle birlikte gelen bir yardımcı program olan AMD'nin Catalyst Kontrol Merkezi'nin ayrılmaz bir parçasıdır. Sürücünün kendisi video kartının düzgün çalışmasını sağlayan şey olsa da, herhangi bir gelişmiş ayarı değiştirmek veya kartın çalışmasını izlemek istiyorsanız Catalyst Control Center gereklidir. MOM.exe bir sorunla karşılaştığında, Catalyst Kontrol Merkezi kararsız hale gelebilir, çökebilir ve hata iletileri oluşturabilir.

MOM.exe Ne Yapar?

Annelerin çocuklarının faaliyetlerini ve ilerlemelerini izlemekten hoşlandıkları gibi, MOM.exe de AMD'nin Katalizör Kontrol Merkezi'nin izleme bileşenidir. Catalyst Control Center ana uygulaması olan CCC.exe ile birlikte başlar ve sisteme takılı herhangi bir AMD ekran kartının çalışmasını izlemekten sorumludur.

CCC.exe ve atiedxx ve atiesrxx gibi diğer ilişkili yürütülebilir dosyalar gibi, MOM.exe genellikle arka planda çalışır. Bu, normal koşullar altında bunu asla görmeyeceğiniz veya endişelenmenize gerek kalmayacağı anlamına gelir. Aslında, bilgisayarınızda oyun oynamadığınız, birden fazla monitör kullanmadığınız veya diğer daha gelişmiş ayarlara erişmeniz gerekmediği sürece Catalyst Control Center hakkında hiçbir zaman endişelenmenize gerek kalmayabilir.

Bu Bilgisayarıma Nasıl Girdi?

Çoğu durumda, MOM.exe, AMD'nin Katalizör Kontrol Merkezi ile birlikte kurulur. Bilgisayarınız bir AMD veya ATI ekran kartıyla geldiyse, muhtemelen CCC.exe, MOM.exe ve diğer ilişkili dosyalarla birlikte Catalyst Control Center önceden yüklenmiş olarak gelir.

Ekran kartınızı yükselttiğinizde ve yeni kartınız bir AMD olduğunda, Catalyst Control Center da genellikle o sırada kurulur. Yalnızca ekran kartı sürücüsünü yüklemek mümkün olsa da, sürücüyü Catalyst Control Center ile birlikte yüklemek daha yaygındır. Bu olduğunda, MOM.exe de yüklenir.

MOM.exe Hiç Virüs Olabilir mi?

MOM.exe, AMD'nin Katalizör Kontrol Merkezi'nin çalışmasının ayrılmaz bir parçası olan meşru bir program olsa da, bu aslında bilgisayarınıza ait olduğu anlamına gelmez. Örneğin, bir Nvidia ekran kartınız varsa, MOM.exe'nin arka planda çalışması için geçerli bir neden yoktur. Daha önce bir AMD kartınız varsa, ekran kartınızı yükseltmeden önce artık kalmış olabilir veya kötü amaçlı yazılım olabilir.

Kötü amaçlı yazılımlar ve virüsler tarafından kullanılan çok yaygın bir taktik, zararlı bir programı yararlı bir programın adıyla gizlemektir. Ve MOM.exe pek çok bilgisayarda bulunduğundan, kötü amaçlı yazılımların bu adı kullanması duyulmamış bir şey değil.

İyi bir kötü amaçlı yazılımdan koruma veya virüsten koruma programı çalıştırırken genellikle bu tür bir sorun tespit edilirken, MOM.exe'nin bilgisayarınızda nerede kurulu olduğunu da kontrol edebilirsiniz. Aslında Catalyst Control Center'ın bir parçasıysa, aşağıdakilerden birine benzer bir klasörde bulunmalıdır:

 • C: Program Dosyaları (x86) ATI Teknolojileri
 • C: Program Dosyaları (x86) AMD

Bilgisayarınızdaki MOM.exe dosyasının yerini nasıl bulacağınızdan emin değilseniz, oldukça kolaydır:

 1. basın ve basılı tutun kontrol + Ara Toplam + Sil klavyenizdeki.
 2. Le Marchê'nin deri koleksiyonlarını görmek için görev yöneticisi.
 3. Le Marchê'nin deri koleksiyonlarını görmek için the işlemler sekmesi.
 4. Ad sütununda MOM.exe'yi arayın.
 5. İlgili komut satırı sütununa ne yazdığını yazın.
 6. Komut satırı sütunu yoksa sağ tıklayın isim sütunu ve yazdığı yere sol tıklayın Komut satırı.

MOM.exe'nin başka bir yerde kurulu olduğunu görürseniz, örneğin C: Anneveya Windows dizininde, hemen güncellenmiş bir kötü amaçlı yazılım veya virüs tarayıcısı çalıştırmalısınız.

MOM.exe Hataları Hakkında Ne Yapmalı

MOM.exe düzgün çalışırken, orada olduğunu bile bilmeyeceksiniz. Ancak çalışmayı durdurursa, genellikle can sıkıcı bir pop-up hata mesajı akışı fark edeceksiniz. MOM.exe'nin başlatılamadığını veya kapatılması gerektiğini belirten bir hata mesajı görebilirsiniz ve mesaj kutusu size çoğu insan için karmaşık bir saçmalık gibi görünen ek bilgiler sunabilir.

MOM.exe hatası aldığınızda deneyebileceğiniz üç kolay şey vardır:

 1. Ekran kartı sürücünüzün güncel olduğundan emin olmak için kontrol edin.
 2. AMD'den Catalyst Control Center'ın en son sürümünü indirin ve yükleyin.
 3. Microsoft'tan .NET çerçevesinin en son sürümünü indirin ve yükleyin.