Aaa nedir?

İçin kısa akimlik doğrulama aüretim ve accounting, kullanıcıların hangi bilgisayar kaynaklarına erişebileceğini kontrol etmek ve kullanıcıların bir ağ üzerindeki etkinliklerini takip etmek için IP tabanlı ağda bir sistem.

  • Kimlik doğrulama, genellikle bir kullanıcı adı ve şifreye dayalı olarak bir kişiyi tanımlama işlemidir. Kimlik doğrulama, her bir kullanıcının kendisini diğer kullanıcılardan ayıran benzersiz bilgilere sahip olacağı fikrine dayanır.
  • Yetkilendirme, kullanıcı adı ve parola ile kullanıcı kimliği doğrulandıktan sonra ağ kaynaklarına erişim izni verme veya reddetme işlemidir. Kullanıcının erişebildiği bilgi miktarı ve hizmetlerin miktarı, kullanıcının yetkilendirme düzeyine bağlıdır.
  • Muhasebe, ağ kaynaklarına erişirken, ağda harcanan süre, oradayken erişilen hizmetler ve oturum sırasında aktarılan veri miktarı dahil olmak üzere bir kullanıcının faaliyetlerini takip etme sürecidir. Muhasebe verileri trend analizi, kapasite planlama, faturalama, denetim ve maliyet tahsisi için kullanılır.

AAA hizmetleri genellikle üç hizmeti sağlamaya adanmış bir sunucu gerektirir. RADIUS, AAA hizmetine bir örnektir.

İlgili Bağlantılar