Btx nedir?

Genişletilmiş Dengeli Teknoloji'nin kısaltması olan BTX, yenilikçi masaüstü sistemleri oluşturmak için kullanılabilecek standartlara dayalı ortak, esnek bir temel sağlayan bir arayüz belirtimidir. BTX spesifikasyonu, geliştiricilerin ister küçük, kompakt sistemler isterse çok büyük, genişletilebilir sistemler tasarlayarak masaüstü sistemlerini yerleştirmeleri için yeni araçlar ve tasarım alanı sağlar. BTX, PCI Express ve Seri ATA dahil en yeni masaüstü teknolojileri için de optimize edilmiştir. Aynı zamanda, daha iyi hava akışı için yeni bir termal modül tasarımı ekleyerek daha iyi ısı dağılımına izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

Intel, Balanced Technology Extended (BTX) form faktörü spesifikasyonuna dayalı bir sistemin başarılı bir şekilde uygulanmasını sağlayan tasarım tekniklerini göstermek için iki referans tasarım geliştirmiştir. *

  • Intel 12.9 Litrelik Referans Tasarım (İnce Tower Masaüstü Sistemi)
    Intel, yeni nesil Intel işlemci ve yüksek performanslı PCI Express grafik gereksinimlerini bir ses gücü ölçümü olan 12.9 belde karşılayan 4.0 litrelik BTX özellikli bir sistem tasarladı ve onayladı.
  • Intel 6.9 Litrelik Referans Tasarım (Ultra Küçük Form Faktörlü Masaüstü Sistemi)
    Intel, yeni nesil Intel işlemci gereksinimlerini 6.9 belde karşılayan 4.0 litrelik picoBTX tabanlı bir sistemi tasarladı ve doğrulama sürecinde.

* [Kaynak: Intel]

Ayrıca, Extensions99'nın "Biliyor muydunuz…?" Bölümündeki AT'den BTX'e: Anakart Form Faktörlerine bakın. Bölüm.