Windows Phone nedir?

Microsoft'un ilk mobil işletim sistemi platform sistemi Windows Mobile'ın halefi olarak hizmet veren, akıllı telefonlar ve mobil cihazlar için bir mobil işletim sistemi. Windows Mobile'dan farklı olarak, Windows Phone 8 (WinPho8 olarak da anılır) ve sonraki sürümler, kurumsal pazardan daha çok tüketici pazarını hedefler ve daha geleneksel Microsoft Windows işletim sistemi görünümünü ve hissini yeni bir "Metro" tasarım sistemi kullanıcısıyla değiştirir. arayüz.

Metro'nun arayüzü büyük ölçüde dinamik ve gerçek zamanlı olarak güncellenen uygulamalara ve özelliklere bağlantılar olan "Canlı Döşemeler" den oluşan bir "Başlangıç ​​ekranından" oluşur. Metro tasarımının da Windows 8'de belirgin bir şekilde öne çıkması bekleniyor.

Apple'ın iOS, Google'ın Android İşletim Sistemi ve BlackBerry İşletim Sisteminde olduğu gibi, üçüncü taraf uygulamaları Microsoft'un Windows Phone için geliştirilebilir ve Microsoft'un Mobil Windows Marketi aracılığıyla kullanılabilir hale getirilebilir. Microsoft, eski Windows Mobile işletim sisteminin sürümlerini çalıştıran akıllı telefonların Windows Phone 7 veya Windows Phone 8'e yükseltilmesine izin vermez ve bu sürümler ayrıca Windows Mobile uygulamalarıyla geriye dönük uyumluluk sunmaz.

Windows Phone 7'deki Yeni Özellikler

Windows Phone 7, Microsoft Office'in mobil cihazlar için uyarlanmış bir sürümü olan Microsoft Office Mobile'ın yanı sıra Internet Explorer 9'a dayalı bir işleme motorunu kullanan çok sekmeli bir Internet Explorer Mobile Web tarayıcısına sahiptir.

Windows Phone 7 için "Mango" adlı bir güncelleme, görsel sesli posta, üçüncü taraf çoklu görev, tamamen HTML5 uyumlu bir Web tarayıcısı (Internet Explorer 9 Mobile), Facebook ve Windows Live Messenger aracılığıyla entegre anlık mesajlaşma gibi çeşitli önemli yeni özellikler ekledi. , yüz algılama yazılımı yetenekleri, özel zil sesleri, ileti dizisi şeklinde e-posta ve mesajlaşma görüşmeleri desteği ve daha fazlası.

Windows Phone 8 ve Ötesi

Windows Phone 8, Ekim 2012'nin sonlarında resmi olarak piyasaya sürüldü ve çok çekirdekli işlemciler için destek, hassas kredi kartı ve diğer finansal verileri yönetmek için yeni bir güvenli "cüzdan" sistemi, adım adım gezinme yetenekleri, yüksek çözünürlüklü ekranlar için destek, özelleştirilebilir döşeme boyutları ve daha fazlasını içeren yeni bir Başlangıç ​​Ekranı.

Windows Phone 8 ayrıca Windows 8 işletim sistemiyle aynı temel teknolojileri temel alır ve ortak ağ, dosya sistemi, güvenlik, multimedya ve Internet Explorer 10 Web tarayıcısı dahil teknolojiyi paylaşır.

Microsoft, Nisan 8.1'te kod adı "Mavi" olan Windows Phone 2014 güncellemesini yayımladı. Şirketin bir Windows Phone 9 sürümünden vazgeçmesi, bunun yerine Windows Phone'un bir sonraki büyük güncellemesinin resmi adı olarak Windows Phone 10'u seçmesi bekleniyor.