Windows Defender Güvenlik Merkezi: Nedir ve Nasıl Kullanılır

Windows 10 çalıştıran bilgisayarlar, virüslere, casus yazılımlara ve kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sağlayan Windows Defender Güvenlik Merkezi adlı şirket içi bir güvenlik özelliğiyle birlikte gelir. Halihazırda üçüncü taraf virüsten koruma yazılımınız yüklü olsa bile, Windows Defender Güvenlik Merkezi'nin hangi ek korumaları ve öngörüleri sağlayabileceğini bilmek yine de iyi bir fikirdir.

Merkezin neler sunabileceğine, ona nasıl erişileceğine bir göz atalım ve temel özelliklerinden birkaçının üzerinden geçelim.

Windows Defender Güvenlik Merkezi nedir?

Bir Windows 10 bilgisayarı ilk satın aldığınızda ve başka bir virüsten koruma yazılımı yüklemeden önce, bilgisayarınızın kötü amaçlı yazılımlara ve virüslere karşı birincil savunma hattı Windows Defender Güvenlik Merkezi'dir.

Üçüncü taraf bir virüsten koruma yazılımı yüklediğinizde, Merkez bir tür ikincil savunma hattı haline gelir: Virüsten koruma özelliklerinin çoğu otomatik olarak devre dışı kalır, ancak yine de Merkezin kontrol panelinden cihazınızın güvenliğini izleyebilirsiniz. Microsoft Edge ile ilgili olanlar, ebeveyn denetimleri ve Microsoft hesabınızın korunması gibi diğer güvenlik ayarları da Merkezden ayarlanabilir.

Antivirüs Programları ve Windows Güvenlik Merkezi

Windows Defender Güvenlik Merkezi ile üçüncü taraf virüsten koruma programları arasında iki temel fark vardır. İlki, Merkez zaten Windows 10 cihazlarına önceden yüklenmiş olarak geldiğinden, Merkezin hizmetlerine erişmek için kurulum veya ücretli abonelik gerektirmemesidir.

Ayrıca, ücretli abonelik antivirüs güvenlik programlarından farklı olarak, Windows Defender Güvenlik Merkezi bir ödeme duvarının arkasına güvenlik hizmetleri veya üstün güvenlik özellikleri koymaz. Windows 10 kullanıcıları, cihazlarının uygun şekilde güncellenmesi ve araçlarını destekleyecek donanıma sahip olması koşuluyla Merkezin tüm özelliklerine ücretsiz erişebilir.

İkinci temel fark, Windows Defender Güvenlik Merkezi'nin Windows 10 için şirket içi antivirüs ve güvenlik programı olması, diğer antivirüs yazılımı seçeneklerinin sunmadığı, Dinamik kilit ayarları dahil olmak üzere, işletim sistemi için özel olarak tasarlanmış güvenlik özelliklerine erişim içerir. Windows Merhaba, Güvenli önyükleme ve Yeni Başlangıç.

Merkezin Dinamik kilit ayarları, bir mobil cihazı Bluetooth aracılığıyla PC'nizle eşleştirmenize olanak tanır, böylece uzaklaştığınızda PC'nizi kilitleyebilirsiniz. Güvenli önyükleme, "rootkit" adı verilen bir tür kötü amaçlı yazılımın başlangıçta cihazınıza erişmesini engelleyen bir güvenlik özelliğidir. Kök setleri genellikle algılanmayan cihazlara kayabilir ve şifrelerinizi ve tuş vuruşlarınızı kaydedebilir, kriptografik verileri alabilir ve daha fazlasını yapabilir.

Windows 10'da Güvenlik Merkezine Nasıl Erişilir

Windows Defender Güvenlik Merkezi'ne erişmenin iki yolu vardır: ya masaüstünün Arama kutusunu kullanarak arayarak ya da masaüstünün Sistem Tepsisi menüsünde Güvenlik Merkezi simgesini seçerek.

Aramayı Kullanarak Güvenlik Merkezine Erişin

 1. Ekranın sol alt köşesinde bulunan Arama kutusunu seçin.

 2. "Yazın"Windows Defender Güvenlik Merkezi. "

 3. Basın KeşfetArdından seçmek Windows Defender Güvenlik Merkezi arama sonuçları listesinden. Daha sonra Merkez'in ana ekran kontrol paneline yönlendirilmelisiniz.

Windows Defender Güvenlik Merkezine Sistem Tepsisi aracılığıyla erişin

 1. Masaüstü ekranının sağ alt köşesinde, yukarı ok Sistem Tepsisini açmak için.

 2. seçmek Windows Defender siyah beyaz bir kalkanla temsil edilen simge.

  Bu simge, ortasında beyaz bir onay işareti olan yeşil bir nokta içerebilir veya içermeyebilir.

 3. Windows Defender Güvenlik Merkezi ana panosu otomatik olarak açılmalıdır.

Bilgisayarınızın Sağlık Raporunu Görüntülemek için Windows Güvenlik Merkezini Kullanma

Bilgisayarınızda çalışan başka bir virüsten koruma güvenlik programınız olup olmadığına bakılmaksızın, Merkez yine de her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamak için bilgisayarınızda bir sağlık taraması gerçekleştirecektir. İşler sorunsuz gitmiyorsa, Sağlık raporu özelliği sizi bilgilendirecektir. İşte ona nasıl erişeceğiniz.

 1. Yukarıda açıklanan iki yöntemden birini kullanarak Windows Defender Güvenlik Merkezi'ne erişin.

 2. Merkezin ana kontrol panelinden, Sağlık raporuna iki şekilde erişebilirsiniz:

  • seçmek Cihaz performansı ve sağlığı.
  • Panonun sol tarafındaki üç yatay çizgiyi seçin ve ardından Cihaz performansı ve sağlık.
 3. Cihazınızın Sağlık raporu, Merkez'in dört farklı performans kategorisi analizinin sonuçlarını otomatik olarak yüklemelidir: Depolama kapasitesi, Cihaz sürücüsü, Pil ömrü ve Uygulamalar ve yazılım. Her kategori durumundan bahsedecektir.

 4. Çözmeniz gereken bir sorun varsa, kategorisi altında bu soruna bir bağlantı görüntülenecektir. Sorun yoksa, her kategorinin yanında bir onay işareti olacaktır ve altında "Sorun yok" listelenecektir.

Uygulamalar ve Tarayıcılar için Windows Defender SmartScreen Ayarlarını Ayarlama

Windows Güvenlik Merkezi ayrıca Windows Defender SmartScreen adlı bir özellik sunar. SmartScreen özelliği, kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı saldırıları gibi tehditlere karşı korunmanıza yardımcı olur ve sizi uyarır. Özellikle internette gezinirken yardımcı olabilir.

 1. Daha önce açıklanan iki yöntemden birini kullanarak Windows Defender Güvenlik Merkezi'ne erişin.

 2. Kontrol panelinden şunu seçin: Uygulama ve tarayıcı kontrolü.

 3. Uygulama ve tarayıcı kontrol menüsü, ayarlayabileceğiniz birkaç SmartScreen ayarı seti sunmalıdır: Uygulamaları ve dosyaları kontrol etme, Microsoft Edge için SmartScreen ve Microsoft Store uygulamaları için SmartScreen. Seçiniz Engellemek, Uyarmakya da kapalı koruma seviyenizi ayarlamak için.