Windows Önyükleme Yöneticisi Nedir? (BOOTMGR Tanımı)

Windows Önyükleme Yöneticisi, birim önyükleme kaydının bir parçası olan birim önyükleme kodundan yükler. Windows 10, Windows 8, Windows 7 veya Windows Vista işletim sisteminizin başlamasına yardımcı olur.

Önyükleme Yöneticisi - genellikle yürütülebilir adı BOOTMGR ile anılır - sonunda Windows önyükleme işlemine devam etmek için kullanılan sistem yükleyici winload.exe'yi çalıştırır.

Bu makaledeki talimatlar Windows 10, Windows 8, Windows 7 ve Windows Vista için geçerlidir.

Windows Önyükleme Yöneticisi Nerede Bulunur?

Önyükleme Yöneticisi için gereken yapılandırma verileri, Windows XP gibi eski Windows sürümlerinde kullanılan boot.ini dosyasının yerini alan kayıt defteri benzeri bir veritabanı olan Önyükleme Yapılandırma Verileri deposunda bulunur.

BOOTMGR dosyasının kendisi hem salt okunur hem de gizlidir. Disk Yönetimi'nde Aktif olarak işaretlenmiş bölümün kök dizininde bulunur. Çoğu Windows bilgisayarda, bu bölüm Sistem Ayrılmış olarak etiketlenir ve bir sürücü harfi almaz.

Sistem Ayrılmış bölümünüz yoksa, BOOTMGR büyük olasılıkla birincil sürücünüzde bulunur, bu genellikle C :'dir.

Windows Önyükleme Yöneticisini Devre Dışı Bırakabilir misiniz?

Windows Önyükleme Yöneticisini kaldıramazsınız. Ancak, varsayılan işletim sistemini seçerek ve ardından zaman aşımı süresini kısaltarak, temelde Windows Önyükleme Yöneticisini tamamen atlayarak hangi işletim sistemini başlatmak istediğinizi yanıtlamanız için beklediği süreyi azaltabilirsiniz.

Varsayılan davranışı değiştirmek için Sistem Yapılandırması (msconfig.exe) aracını kullanın.

Sistem Yapılandırma aracını kullanırken dikkatli olun - gelecekte daha fazla kafa karışıklığına neden olabilecek gereksiz değişiklikler yapabilirsiniz.

 1. Şuradan erişilebilen Yönetimsel Araçlar'ı açın. Sistem ve Güvenlik Denetim Masası'ndaki bağlantı.

  Denetim Masası'nın ilk sayfasında Sistem ve Güvenlik bağlantısını görmüyorsanız, yönetimsel Araçlar yerine.

 2. Açılış sistem Yapılandırması.

  Sistem Yapılandırmasını açmak için başka bir seçenek, komut satırı komutunu kullanmaktır. Çalıştır iletişim kutusunu açın (WIN + R) veya Komut İstemi ve ardından msconfig.exe Komut.

 3. seçmek Çizme Açılan Sistem Yapılandırması penceresindeki sekmesi.

 4. Her zaman önyüklemek istediğiniz işletim sistemini seçin.

  Farklı bir tanesiyle başlatmaya karar verirseniz, bunu daha sonra her zaman değiştirebileceğinizi unutmayın.

 5. Ayarlamak Zaman Aşımı saniye cinsinden mümkün olan en düşük zamana kadar geçen süre, muhtemelen 3.

 6. Seçmek OK or Uygulamak değişiklikleri kaydetmek için.

  Bu değişiklikleri kaydettikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekebileceğini size bildirmek için bir Sistem Yapılandırma ekranı açılabilir. Seçmek güvenlidir Yeniden başlatmadan çık—Bu değişikliği yapmanın etkisini bir dahaki sefere yeniden başlattığınızda göreceksiniz.

 7. Önyükleme yöneticisi devre dışı görünmelidir.

Önyükleme Yöneticisi Hakkında Ek Bilgiler

Windows'ta yaygın bir başlangıç ​​hatası BOOTMGR Eksik hatasıdır.

BOOTMGR, winload.exe ile birlikte, Windows XP gibi eski Windows sürümlerinde NTLDR tarafından gerçekleştirilen işlevlerin yerini alır. Windows özgeçmiş yükleyicisi winresume.exe de yeni.

Bir çoklu önyükleme senaryosunda en az bir Windows işletim sistemi kurulup seçildiğinde, Windows Önyükleme Yöneticisi yüklenir ve bu bölüme yüklenen işletim sistemi için geçerli olan belirli parametreleri okur ve uygular.

Eğer miras seçeneği seçildiğinde, Windows Önyükleme Yöneticisi NTLDR'yi başlatır ve Windows XP gibi NTLDR kullanan herhangi bir Windows sürümünü önyüklerken olduğu gibi işleme devam eder. Vista öncesi birden fazla Windows kurulumu varsa, bu işletim sistemlerinden birini seçebilmeniz için başka bir önyükleme menüsü (boot.ini dosyasının içeriğinden oluşturulan) verilir.

Önyükleme Yapılandırma Verileri deposu, Windows'un önceki sürümlerinde bulunan önyükleme seçeneklerinden daha güvenlidir çünkü Yöneticiler grubundaki kullanıcıların BCD deposunu kilitlemesine ve diğer kullanıcılara, hangilerinin önyükleme seçeneklerini yönetebileceğini belirlemeleri için belirli haklar vermesine olanak tanır.

Yöneticiler grubunda olduğunuz sürece, Windows'un bu sürümlerinde bulunan BCDEdit.exe aracını kullanarak Windows Vista ve Windows'un daha yeni sürümlerinde önyükleme seçeneklerini düzenleyebilirsiniz. Windows'un daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız bunun yerine Bootcfg ve NvrBoot araçları kullanılır.