Windows server 2016 nedir?

Windows Server 2016, Microsoft'un Windows Server 2012 sunucu işletim sisteminin gelecek halefidir. Windows Server 2016'nın 2016'nın ikinci yarısında resmi bir sürüm görmesi bekleniyor ve sunucu işletim sisteminin teknik önizlemeleri Ekim 2014'ten beri mevcut ve en son, Teknik Önizleme 4 Kasım 2016'da yayınlandı.

Başlangıçta kod adı Windows Server vNext (ve ondan önce Windows Server Blue) olan Windows Server 2016, Microsoft tarafından şirketlerin modern bulut ve mobil çağda çalışmasına ve gelişmesine yardımcı olmaya odaklanarak geliştirildi.

Windows Server 2016'daki Yenilikler

Windows Server 2016'daki en göze çarpan değişikliklerden ikisi, Windows Server Kapsayıcıları ve Hyper-V Kapsayıcıları aracılığıyla Windows Server işletim sistemi ortamına kapsayıcıların eklenmesi ve Windows Server 2016 için minimum ayak izi dağıtım seçeneği olan Nano Sunucu'dur. fiziksel bir ana bilgisayar veya bir sanal makinede (VM).

Windows Server 2016'daki diğer önemli eklemeler arasında yazılım tanımlı veri merkezi (SDDC) ve yazılım tanımlı ağ oluşturma (SDN) geliştirmeleri, korumalı VM'ler ve Doğrudan Depolama Alanları desteği, Hyper-V ve Depolama kümeleri için sıralı yükseltmeler, yeni PowerShell cmdlet'leri ve destek bulunur Hyper-V kapsayıcıları için, Hyper-V'nin kapsayıcı için optimize edilmiş bir sürümü tarafından sağlanan ek yalıtımla kapsayıcı modelinin esnekliğini sağladığını öne sürüyor.

Microsoft, Windows Server 2016 ile birlikte, System Center 2016'yı da günümüzün veri merkezini daha kolay ve verimli yönetmeye yardımcı olmak için tasarlanmış gelişmiş özelliklerle güncelliyor.