Ups

Kesintisiz güç kaynağı (UPS), bir güç dalgalanması veya kesintisi durumunda elektroniğe güç sağlamak için bir pil içeren bir güç kaynağı sistemidir.

Tipik olarak UPS gücü, bir elektrik kesintisinden sonra kişisel bir bilgisayarı (PC) birkaç dakika çalışır durumda tutar, böylece bellekteki verileri kaydetmenize ve bilgisayarı zarif bir şekilde kapatmanıza olanak tanır. Artık birçok kesintisiz güç kaynağı, bilgisayardan uzaktayken elektrik kesintisi olması durumunda yedekleme ve kapatma prosedürlerini otomatikleştirmenizi sağlayan bir yazılım bileşeni sunuyor.

Kesintisiz bir güç kaynağı sistemi genellikle birden fazla çıkış sunarak, pil yedek gücünü birden fazla cihaza korumanıza izin verir ve ayrıca aşırı gerilim koruması için ek çıkışlar içerir.

UPS Türleri

İki temel UPS sistemi türü vardır: yedek güç sistemi (SPS) ve çevrimiçi UPS sistemi. Yedek UPS, masaüstü bilgisayarlar ve diğer elektronik cihazlar için kullanılan en yaygın UPS türüdür. Hat etkileşimli UPS, daha çok küçük işletme ve sunucu durumlarında kullanılır.

Bekleme Güç Sistemi (SPS)

Bekleme güç sistemi, güç hattını izler ve bir sorun tespit eder etmez pil gücüne geçer. Bununla birlikte, bataryaya geçiş birkaç milisaniye sürebilir ve bu sırada bilgisayara herhangi bir güç gelmez.

Görüntü açıklaması: Yedek UPSSchneider Electric Veri Merkezi Bilim Merkezi tarafından üretildi

Çevrimiçi UPS Sistemi

Çevrimiçi bir UPS, güç hattı düzgün çalışsa bile sürekli olarak kendi invertöründen güç sağlayarak bu anlık güç kesintilerini önler. Genel olarak, çevrimiçi UPS'ler SPS'lerden çok daha pahalıdır.