Windows 10 mobile nedir?

Windows 10 Mobile, akıllı telefonlar ve tabletler gibi mobil cihazlara güç sağlamak için Microsoft'un en yeni mobil işletim sistemidir. Windows Phone 8.1'in halefi olarak hizmet ediyor, ad değişikliği mobil işletim sisteminin gelişimini yansıtıyor ve Microsoft'un Windows 10 işletim sistemine birleşik yaklaşımıyla bütünleştiriliyor.

Windows 10 Mobile'daki Yeni Özellikler

Windows 10 Mobile, Continuum desteği (PC benzeri bir masaüstü arayüzü için fare ve klavye giriş desteği ile harici bir ekrana bağlanma yeteneği), Office gibi önceki Windows Phone ve Windows Mobile sürümlerine göre çeşitli önemli yeni özellikler ve geliştirmeler sunar. Mobil güncellemeler ve entegre Edge web tarayıcısı.

Ek yeni özellikler arasında Evrensel Windows uygulamaları desteği (uygulamalar çalışır ve akıllı telefonlardan dizüstü bilgisayarlara, masaüstlerine kadar Windows destekli cihazlar arasında otomatik olarak ölçeklenir), bildirim sistemi geliştirmeleri (Windows cihazları arasında bildirim senkronizasyonu ile) ve daha fazlası bulunur.

Windows 10 Mobile 2015 Sürümü

Tüketiciler, Şubat 10'te herkese açık beta testine girdiğinde Windows 2015 Mobile'ı ilk kez gördüler, ancak Windows 2015 Mobile'ın resmi sürümüne sahip telefonların satışa çıkması Aralık 10'e kadar değildi.

Lumia 950 ve Lumia 950 XL akıllı telefonlar, Windows 10 Mobile tarafından desteklenen ilk akıllı telefonlar oldu ve mevcut Windows Phone cihazları 10 Aralık 14'ten itibaren Windows 2015 Mobile güncellemelerini alacak şekilde ayarlandı.