sahte haber nedir?

Sahte haberler veya aldatıcı haberler, gerçek haber kisvesi altında yayınlanan yanlış bilgi veya propagandayı ifade eder. Sahte haber siteleri ve kanalları, tüketicileri içerik konusunda yanıltmak ve yanlış bilgileri sosyal ağlar ve ağızdan ağza yaymak amacıyla sahte haber içeriklerini zorlamaktadır.

Sahte haberlerin daha renkli tanımlarından biri PolitiFact'ten geliyor: "Sahte haberler, çevrimiçi olarak kurgulara inanmaya ve haberi yaymaya istekli geniş kitlelere kolayca yayılan güvenilir gazetecilik raporları gibi görünmek için ustaca manipüle edilmiş uydurma şeylerdir."

Sahte Haberin Sonu Nedir?

Sahte haber içeriğinin misyonu, tipik olarak mali kazanç veya en azından tamamen kâr amaçlı değil, daha ziyade tıklama tuzağı yoluyla ziyaretçileri cezbetmek ve ardından içerik tüketicilerini sahte bilgileri veya aldatmaca haberleri viral olarak yaymaya ikna etmektir.

Sahte haber içeriğine sahip web siteleri, okuyucuları yanıltmak için sıklıkla web sitesi sahtekarlığı ve özgün haber stil tekniklerinin bir kombinasyonunu kullanır ve sitelerini MSNBC veya CNN gibi otantik haber siteleri gibi yakından andıracak ve çalıştıracak şekilde oluşturur.

2016 ABD Seçimlerinde Sahte Haberlerin Rolü

Sahte haberler 2016 Amerika Birleşik Devletleri seçimlerinde büyük ilgi gördü, hem Demokratlar hem de Cumhuriyetçiler diğerini yanlış bilgi yaymakla suçladı. Medyadaki ve seçimlerden sonra kamuoyu önünde ankete katılanların çoğu, sahte haberlerin yaygınlaşmasının seçim sonuçlarını etkilediğine inanıyordu.

Hem Facebook hem de Google, sahte haberlerin yayılmasında büyük bir rol oynadıkları için eleştirildi, sahte haberler tipik olarak Facebook üzerinden yayılıyor ve hikayeler okuyuculardan daha fazla ilgi gördükçe Google arama sonuçlarında artıyor.

Facebook Sahte Haberlere Karşı Mücadele Ediyor

Facebook, seçimin ardından, ücretli reklamlar üzerinde daha sıkı kontroller uygulayacağını ve ayrıca okuyuculara içeriğin "üçüncü taraf doğruluk denetçileri tarafından tartışıldığını" bildiren bir uyarı ile "sorgulanabilir meşruiyet" hikayelerini işaretleyeceğini duyurdu. Sosyal medya şirketi ayrıca sahte haberleri ve sahtekarlık hikayelerini tespit etmek ve işaretlemek için saygın gerçek kontrol web siteleriyle bir ortaklık kurdu.

Pek çok kötü amaçlı yazılım türünde olduğu gibi, sahte haberler genellikle ABD dışından, özellikle de Rusya gibi ülkelerde, hedef esas olarak Amerika merkezli bir kitle olsa bile kaynaklanır. BuzzFeed News'e göre, ABD istihbarat yetkilileri "Rusya'nın başkanlık seçimlerini etkilemek ve zayıflatmak için daha geniş bir çabanın parçası olarak sahte ve propaganda haberlerin yayılmasına yardımcı olduğuna inandıklarını" söylediler.