Kripto para madenciliği nedir?

Kripto para madenciliği veya kripto madencilik, çeşitli kripto para birimi biçimleriyle ilgili işlemlerin doğrulandığı ve blok zinciri dijital defterine eklendiği bir süreçtir. Kripto para madenciliği, altcoin madenciliği veya Bitcoin madenciliği (en popüler kripto para birimi olan Bitcoin için) olarak da bilinen kripto para birimi madenciliği, kripto para birimi kullanımının kendisi son birkaç yılda katlanarak arttığı için hem konu hem de etkinlik olarak artmıştır.

Bir kripto para birimi işlemi her yapıldığında, bilgilerin gerçekliğini sağlamaktan ve işlemle birlikte blok zincirini güncellemekten bir kripto para birimi madencisi sorumludur. Madencilik sürecinin kendisi, işlem verilerini içeren bir blokla ilişkili kriptografik hash fonksiyonlarıyla karmaşık matematiksel problemleri çözmek için diğer kripto madencilerle rekabet etmeyi içerir.

Kodu kıran ilk kripto para madencisi, işlemi yetkilendirerek ödüllendirilir ve sağlanan hizmet karşılığında kripto madenciler kendilerine ait küçük miktarlarda kripto para kazanır. Diğer kripto madencilerle rekabet edebilmek için bir kripto para madencisinin özel donanıma sahip bir bilgisayara ihtiyacı vardır.


Resim Kredisi: Wordfence

Cryptocurrency Miner Olarak Nasıl Başlanır

Kripto madencilik, bir kripto para madencisi için küçük bir gelir oluşturabilirken, çoğu durumda kendi bilgisayar donanımını kullanan bir kişi için günde yalnızca bir veya iki dolar tutarında gelir. Elektrik, internet bağlantısı ve bilgi işlem donanımı gibi harcamalar da kripto para birimi madenciliğinden elde edilen net geliri etkiler.

Madenciliğe başlamak için, kripto para madencileri, özel bir grafik işlem birimi (GPU) yongası veya uygulamaya özel entegre devre (ASIC), donanım için yeterli soğutma aracı, her zaman açık bir internet bağlantısı, meşru bir bilgisayar donanımına ihtiyaç duyacaktır. cryptocurrency madenciliği yazılım paketi ve hem çevrimiçi bir kripto para birimi değişimine hem de çevrimiçi bir madencilik havuzuna üyelik.

Kalkınan kripto madenciler, kripto para birimlerinin hem popülaritesi hem de değeri arttıkça, rekabetin de önemli ölçüde arttığını ve artık çoğu bireyin rekabet edebileceğinden daha kapsamlı kaynaklara sahip kuruluşları ve işletmeleri içerdiğini bilmelidir.