Biçim nedir?

(V). (1) Okuma ve yazma için bir depolama ortamı, genellikle bir disk hazırlamak. Bir diski biçimlendirdiğinizde, işletim sistemi diskteki tüm defter tutma bilgilerini siler, tüm sektörlerin güvenilir olduğundan emin olmak için diski test eder, bozuk kesimleri (yani çizilmiş olanları) işaretler ve daha sonra kullanacağı dahili adres tabloları oluşturur. bilgileri bulmak için. Kullanmadan önce bir diski biçimlendirmelisiniz.

Bir diski yeniden biçimlendirmenin diskteki verileri değil, yalnızca adres tablolarını sildiğini unutmayın. Yararlı veriler içeren bir diski yanlışlıkla yeniden biçimlendirirseniz panik yapmayın. Bir bilgisayar uzmanı, diskteki bilgilerin tamamını olmasa da çoğunu kurtarabilmelidir. Bir diski kendiniz kurtarmanıza olanak veren programları da satın alabilirsiniz.

Bununla birlikte, önceki tartışma yalnızca çoğu kullanıcının yürüttüğü biçimlerin türü olan yüksek seviyeli biçimler için geçerlidir. Ek olarak, sabit diskler, diskin aralık faktörü gibi belirli özelliklerini ayarlayan düşük seviyeli bir biçime sahiptir. Düşük seviyeli format ayrıca diske hangi tür disk denetleyicisinin erişebileceğini de belirler (örneğin, RLL veya MFM).

Satın aldığınız neredeyse tüm sabit diskler zaten düşük seviyeli bir biçime sahip. Bu nedenle, aralık faktörünü değiştirmek veya diski farklı türde bir disk denetleyicisi tarafından erişilebilir kılmak istemediğiniz sürece, kendi başınıza düşük düzeyli bir format gerçekleştirmeniz gerekli değildir. Düşük seviyeli bir formatın uygulanması, diskteki tüm verileri siler.

Ayrıca "Biliyor muydunuz…?" Bölümündeki "Sabit Disk Sürücüsünü Biçimlendirme" konusuna bakın. Extensions99 bölümü.

(2) Bir nesnenin özelliklerini, özellikle görünür özelliklerini belirlemek için. Örneğin, sözcük işleme uygulamaları, yazı tipini, hizalamayı, kenar boşluklarını ve diğer özellikleri belirtmeyi içeren metni biçimlendirmenize olanak tanır.

(n.) Belirli bir önceden belirlenmiş düzenleme veya veri organizasyonu. Bir dosyadaki veriler, dosyayı oluşturan uygulama tarafından oluşturulan (yani verileri düzenleyen) bir formatta saklanır ve tipik olarak, biçimi yorumlayabilen ve verileri kullanıcıya sunabilen aynı veya benzer bir program tarafından okunması gerekir. bilgisayar ekranı.

Bilgisayarlarla ilgili hemen hemen her şeyin bir formatı vardır.

Ayrıca, Extensions99'nın Hızlı Başvuru bölümündeki Veri Biçimleri ve Dosya Uzantılarına bakın.