kaydırma

Kaydırma terimi, bir web tarayıcısının veya uygulama penceresinin görsel bölümünü dikey veya yatay olarak hareket ettirme eylemini ifade eder. PC'ler, dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve cep telefonları gibi cihazlarda görünen Windows, bir sayfada bulunan tüm içeriği aynı anda gösterecek kadar büyük değildir. Sayfada gezinme yeteneği, kullanıcıların tüm içeriği parçalar halinde görüntülemesini sağlar.

Kaydırma, kullanıcı gezinmesinin temel yöntemlerinden biri olarak kabul edilir. Kaydırma, çeşitli artışlarla gerçekleştirilebilir. Bazı uygulamalar satır satır veya sayfa sayfa kaydırılabilir. Tarayıcı ve uygulama pencerelerinin çoğu, fareler, klavyeler, dokunmatik yüzeyler ve dokunmatik ekranlar gibi belirli ekipmanlar kullanılarak serbestçe kaydırılabilir.

Dikey kaydırma ve Yatay kaydırma karşılaştırması

İki tür kaydırma vardır: dikey ve yatay. Dikey kaydırma, bir sayfayı yukarı ve aşağı kaydırma eylemidir. Çoğu site ve uygulama bir pencerenin genişliğiyle eşleşecek, ancak yükseklikle eşleşmeyeceğinden, bu en yaygın kaydırma türüdür.

Yatay kaydırma, bir sayfanın bir tarafından diğerine kaydırma eylemidir. Bu, Microsoft Excel ve Google sayfaları gibi genişletilebilir elektronik tablolara sahip uygulamalarda yaygındır. Bazı web siteleri ve uygulamalar çok küçükse pencerenin genişliğine otomatik olarak sığmasa da, bu da yatay kaydırma gerektirecektir.

Kaydırma yolları

Tarayıcılar ve uygulamalar, erişildikleri cihazların kullanıcı deneyimine göre uyarlanmış kaydırma özellikleri sağlar. Çeşitli cihaz türlerinde gezinmenin farklı yolları aşağıda verilmiştir.

Fare ile kaydırma

Neredeyse tüm pencerelerde dikey kaydırma için pencerenin sağ tarafında veya yatay kaydırma için pencerenin altında bir kaydırma çubuğu bulunur. Kullanıcılar, bir bilgisayar faresi ile, içeriğin görünümünü değiştirmek için kaydırma çubuğunu tıklayıp her iki yönde sürükleyebilir.

Modern farelerin çoğu, sol ve sağ tıklama düğmelerinin arasına yerleştirilmiş bir kaydırma tekerleğiyle de oluşturulmuştur. Tekerleği seçilen bir pencerede yukarı ve aşağı yuvarlamak, kullanıcının dikey olarak kaydırmasına olanak tanır.

Klavye ile kaydırma

Klavye ile kaydırmanın en yaygın yolu ok tuşlarını kullanmaktır. Yukarı ve aşağı oklar dikey olarak kaydırmak için kullanılırken, sol ve sağ oklar yatay olarak kaydırılır. Bazı durumlarda boşluk çubuğu bir sayfayı aşağı kaydırmak için de kullanılabilir.

Dokunmatik yüzeyle kaydırma

Dizüstü bilgisayarlarda yerleşik olarak bulunan çoğu dokunmatik yüzey, iki parmakla kaydırmayı kullanacak şekilde tasarlanmıştır. İki parmağınızı dokunmatik yüzeyin üzerine yerleştirerek ve bunları her iki eksen boyunca birlikte hareket ettirerek, kullanıcı sayfayı ilgili yönde hareket ettirebilir.

Dokunmatik yüzeyler ayrıca imleci kullanarak tıklama özelliğine sahiptir. Bu işlevsellik, bir bilgisayar faresi gibi kaydırma çubuklarına tıklamak ve sürüklemek için kullanılabilir.

Dokunmatik ekranla kaydırma

Dokunmatik ekranlı cihazlarda, kullanıcılar sayfayı dikey, yatay ve bazı durumlarda çapraz olarak sürüklemek için parmaklarını kullanarak kaydırabilirler.