Lazer yazıcı nedir?

Tambur üzerinde bir görüntü oluşturmak için bir lazer ışını kullanan bir yazıcı türü. Lazerin ışığı, çarptığı her yerde tambur üzerindeki elektrik yükünü değiştirir. Tambur daha sonra, tamburun yüklü kısımları tarafından alınan bir toner rezervuarından geçirilir. Son olarak toner, ısı ve basınç kombinasyonu yoluyla kağıda aktarılır. Fotokopi makinelerinin çalışma şekli de budur.

Toner uygulanmadan önce sayfanın tamamı tambura iletildiğinden, lazer yazıcılara bazen sayfa yazıcıları denir. Lazer kullanmamalarına rağmen lazer yazıcılar kategorisine giren diğer iki tür sayfa yazıcısı vardır. Biri tamburu ortaya çıkarmak için bir dizi LED kullanır, diğeri ise LCD'leri kullanır. Tambur şarj edildikten sonra, her ikisi de gerçek bir lazer yazıcı gibi çalışır.

Lazer yazıcıların temel özelliklerinden biri çözünürlükleridir - yerleştirdikleri inç başına kaç nokta (dpi). Mevcut çözünürlükler, alt uçta 300 dpi ile üst uçta 1,200 dpi arasında değişir. Karşılaştırıldığında, ofset baskı genellikle 1,200 veya 2,400 dpi çözünürlükte yazdırır. Bazı lazer yazıcılar, genellikle çözünürlük geliştirme olarak bilinen özel tekniklerle daha yüksek çözünürlükler elde eder.

Tek bir toner kullanan standart tek renkli lazer yazıcıya ek olarak, tam renkli yazdırmak için dört toner kullanan renkli lazer yazıcılar da vardır. Renkli lazer yazıcılar, monokrom kardeşlerinden yaklaşık beş ila on kat daha pahalı olma eğilimindedir.

Lazer yazıcılar çok yüksek kaliteli baskı üretir ve neredeyse sınırsız çeşitlilikte yazı tipi basabilir. Çoğu lazer yazıcı, dahili veya yerleşik yazı tipi adı verilen temel yazı tipi kümesiyle birlikte gelir, ancak iki yoldan birini kullanarak ek yazı tipi ekleyebilirsiniz:

  • yazı tipi kartuşları : Lazer yazıcılarda, yazı tipi kartuşlarını, yazı tiplerinin kaydedilmiş olduğu ROM kartlarını takabileceğiniz yuvalar bulunur. Yazı tipi kartuşlarının avantajı, yazıcının belleğinin hiçbirini kullanmamalarıdır.
  • yumuşak yazı tipleri : Tüm lazer yazıcılar belirli miktarda RAM belleğiyle gelir ve genellikle yazıcının genişletme yuvalarına bellek kartları ekleyerek bellek miktarını artırabilirsiniz. Daha sonra yazı tiplerini bir diskten yazıcının RAM'ine kopyalayabilirsiniz. Buna yazı tipi indirme denir. İndirilen bir yazı tipine, yazı tipi kartuşlarında bulunan sert yazı tiplerinden ayırt edilmesi için genellikle yumuşak yazı tipi adı verilir. Bir yazıcının RAM'i ne kadar fazlaysa, bir seferde indirilebilen daha fazla yazı tipi.
  • Metne ek olarak, lazer yazıcılar grafik yazdırma konusunda çok ustadır. Ancak, yüksek çözünürlüklü grafikleri yazdırmak için yazıcıda önemli miktarda belleğe ihtiyacınız vardır. Örneğin 300 dpi'de tam sayfa bir grafik yazdırmak için, en az 1 MB (megabayt) yazıcı RAM'ine ihtiyacınız vardır. 600 dpi grafik için en az 4 MB RAM'e ihtiyacınız vardır.

    Lazer yazıcılar darbesiz yazıcılar olduğundan, nokta vuruşlu veya papatya çarklı yazıcılardan çok daha sessizdir. Bazı nokta vuruşlu yazıcılar kadar hızlı olmasalar da nispeten hızlıdırlar. Lazer yazıcıların hızı dakikada yaklaşık 4 ila 20 sayfa metin (ppm) arasında değişir. 6 ppm'lik tipik bir hız, saniyede yaklaşık 40 karaktere (cps) eşdeğerdir.

    Lazer yazıcılar, sayfa açıklama dilleri (PDL'ler) ile kontrol edilir. PDL'ler için iki fiili standart vardır:

  • PCL : Hewlett-Packard (HP), lazer yazıcıların öncülerinden biriydi ve çıktıyı kontrol etmek için bir Yazıcı Kontrol Dili (PCL) geliştirdi. PCL'nin birkaç sürümü vardır, bu nedenle bir yazıcı biriyle uyumlu olabilir ancak diğeriyle uyumlu olmayabilir. Ayrıca, uyumluluk iddiasında olan birçok yazıcı, HP yazı tipi kartuşlarını kabul edemez.
  • PostScript : Bu, Apple Macintosh yazıcılar ve tüm masaüstü yayıncılık sistemleri için fiili standarttır.
  • Çoğu yazılım, bu PDL'lerden birini kullanarak yazdırabilir. PostScript biraz daha pahalı olma eğilimindedir, ancak PCL'de eksik olan bazı özelliklere sahiptir ve masaüstü yayıncılık için standarttır. Bazı yazıcılar hem PCL hem de PostScript'i destekler.