Qi nedir? a

Qi, akıllı telefonlar, tabletler ve giyilebilir bilgi işlem ürünleri gibi elektronik cihazlara kablosuz olarak güç sağlamak için kullanılan bir kablosuz şarj teknolojisidir. "Chee" olarak telaffuz edilen ve Çince "doğal enerji" kelimesinden alınan Qi, 2009 yılında Wireless Power Consortium tarafından oluşturuldu.

Konsorsiyum, 2008 yılında Sony, Samsung, LG, Motorola ve HTC gibi elektronik ve mobil cihaz üreticileri olarak, kablolara ihtiyaç duymadan cihazları güçlendirmek için elektromanyetik indüksiyon ilkelerini kullanacak bir standart oluşturmak için ortaklık kurdu.

Qi'nin Kablosuz Şarj Pazarındaki Rekabeti

Kablosuz Güç Konsorsiyumunun ortaya çıkan Qi standardı, Power Matters Alliance'ın PowerMat'ı ve Alliance for Wireless Power's (A4WP) Rezence gibi rakip teknolojilere karşı kablosuz şarj pazar payı mücadelesinde öncü olarak ortaya çıktı.

Power Matters Alliance ve A4WP, Qi standardına karşı daha iyi rekabet edebilmek için 2014 yılının Şubat ayından itibaren özelliklerini paylaşma anlaşmasında ittifak yaptı.

Qi Kablosuz Şarj Nasıl Çalışır?

Qi kablosuz şarj standardı, maksimum 1.6 inç mesafeye kadar endüktif elektrik gücü aktarımı sağlar. Qi standardıyla uyumlu bir mobil cihaz olan Qi Alıcısı, gücü alıcı cihaza ileten Qi Sender şarj istasyonuna yerleştirilmiştir.

Bir Qi kablosuz sistemindeki mobil akıllı telefonlar ve tabletler, rezonant endüktif kuplaj veya gevşek bağlı şarj yoluyla şarj edilir; burada, cihazları belirli bir noktaya ve konuma yerleştirmeye gerek kalmadan birden fazla cihaz aynı anda şarj edilebilir. Bu, sıkıca bağlı şarjın tersidir, burada bir cihazın, şarj edilmeden önce bir kablosuz şarj pedi üzerine tam olarak konumlandırılması gerekir.