Captcha nedir?

İçin kısa ctamamen aotomatik public tanlatmak için test sırasında computers ve hnsanlar kara ve demir abir bilgisayar tarafından bir insanla mı yoksa başka bir bilgisayarla mı etkileşime girdiğini söylemek için kullanılan bir teknik. Bilgi işlem yaygınlaştığından ve bilgisayarlı görevler ve hizmetler sıradan olduğundan, artan güvenlik seviyelerine duyulan ihtiyaç, bilgisayarların insan etkileşiminin güvenlik için gerekli olduğu durumlarda insanlarla ilgilenmelerini sağlamak için bu yolun gelişmesine yol açmıştır. Çevrimiçi ticaret işlemleri, arama motoru gönderimleri, Web anketleri, Web kayıtları, ücretsiz e-posta hizmeti kaydı ve diğer otomatik hizmetler gibi etkinlikler, sonuçların çarpıtılması için insanların davranışını taklit eden yazılım programlarına veya botlara tabidir. otomatik görev veya istenmeyen e-posta adresleri toplamak veya bir konsere yüzlerce bilet sipariş etmek gibi kötü niyetli faaliyetler gerçekleştirmek.

Dijital işlemi doğrulamak için, CAPTCHA sistemini kullanarak kullanıcıya tipik olarak çarpık bir arka planın üstüne yerleştirilmiş çarpık bir kelime sunulur. İşlemi tamamlamak için kullanıcının kelimeyi bir alana yazması gerekir. Bilgisayarlar, insanlar metni kolayca deşifre ederken, çarpık kelimelerin kodunu çözmekte zorlanıyor. Bazı CAPTCHA'lar artık, kullanıcıya bir dizi resimle sunulduğu ve tüm resimler arasında ortak unsurun ne olduğu sorulduğu kelimeler yerine resimler kullanıyor. Bu ortak öğeyi girerek, kullanıcı işlemi doğrular ve bilgisayar bunun bir botla değil, bir insanla uğraştığını bilir.

Terimdeki public kelimesi, kullanılan algoritmanın gizli tutulmak yerine halka açık hale getirildiğini ifade eder. Buradaki fikir, bir CAPTCHA'nın saflığını kırmanın yapay zekaya bağlı olmasıdır; Algoritmanın kendisini keşfetmek güvenlik önlemlerini bozmaz. Terim, Carnegie Mellon Üniversitesi'nden Luis von Ahn, Manuel Blum ve Nicholas J. Hopper ve 2000 yılında IBM'den John Langford tarafından oluşturuldu.