Ana sayfa : Apple : Apple OS X

Apple OS X

versiyon
Mojave
platform
lisans Commercial
kategori System

Yazılım İnceleme

Ana fonksiyonlar

  • iMac ve MacBook Pro gibi Macintosh bilgisayarlarda çalışır
  • Uygulamalarınızı, dosyalarınızı ve indirmelerinizi düzenlemenizi sağlayan Finder masaüstü arayüzünü içerir
  • iTunes, Safari, Fotoğraflar ve Kitaplar dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarla birlikte verilir
  • Kişisel, eğitimsel ve profesyonel ortamlarda kullanılır

OS X veya macOS, Apple tarafından geliştirilen ve iMac ve MacBook gibi Macintosh bilgisayarlarda çalışmak üzere tasarlanmış bir işletim sistemidir (OS). macOS aslen 2001'de piyasaya sürüldü ve NeXT tarafından geliştirilen ve Steve Jobs 1997'de Apple'a döndüğünde edindiği Apple tarafından geliştirilen bir işletim sistemi olan NeXTSTEP'e dayanıyor. Hem NeXTSTEP hem de macOS Unix tabanlı ve aynı Mach çekirdeğini kullanıyor. Apple, "Mac" adını adından çıkardığında işletim sistemi OS X 10.8 sürümüne kadar "Mac OS X" olarak adlandırıldı. Ardından, "OS X", 2016 yılında macOS 10.12 Sierra piyasaya sürüldüğünde "macOS" olarak değiştirildi.

İşletim sistemi iTunes, Safari, iMovie, Fotoğraflar, Kitaplar gibi çeşitli uygulamalarla birlikte geliyor , QuickTime Player ve TextEdit, müzik dinlemek, internette gezinmek, fotoğrafları görüntülemek ve e-Kitap okumak gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilir. Finder, macOS için masaüstü arayüzüdür ve birkaç standart özellik içerir. macOS, ekranın üst kısmına sabitlenmiş bir menü çubuğu içerir. Finder ayrıca varsayılan olarak ekranın alt kısmında görüntülenen ve tüm uygulamalarınızı, dosyalarınızı, belgelerinizi, indirmelerinizi, filmlerinizi, müziklerinizi ve resimlerinizi düzenlemenizi sağlayan bir Dock içerir.

Windows'dan sonra macOS, en yaygın kullanılan masaüstü işletim sistemidir ve kişisel, eğitici ve profesyonel kullanıcılar arasında popülerdir. İşletim sistemi Apple'ın sürekli olarak güncellenen ve tipik olarak Eylül ayında yayınlanan yıllık sürümleri içeren çeşitli özellikler sunar. İşletim sistemi, Windows çalıştıran bilgisayarlardan genellikle daha pahalı olan Mac bilgisayarlarla birlikte gelse de, macOS hala etkileyici bir işletim sistemidir.

Updated: February 27, 2019

▶ Birincil dosya uzantısı

.app – macOS Application

▶ Kullanılan diğer dosya uzantıları Apple OS X Mojave

Desteklenen dosya türleri
.EFIRES EFI Image File
.BUNDLE Mac OS X Application Bundle
.PREFPANE Mac OS X System Preference Pane
.FS Mac OS X File System Plug-in
.KEXT Mac OS X Kernel Extension
.IOPLIST Mac OS X IOPLIST File
.WDGT Dashboard Widget
.SAVER Mac OS X Screen Saver
.COMPONENT Mac OS X System Component
.LOCKFILE Mac OS X PLIST Lock File
Ek ilişkili dosya formatları
.BIN Generic Binary Executable File
.SWP Swap File
.SCAP EFI Firmware File
.SUIT Macintosh Font Suitcase