Entegre

Entegre, iki veya daha fazla bileşenin tek bir sistemde birleşmesi anlamına gelir. Entegre, Latince kelimeden gelir tamsayı, bütün anlamına gelir. Terimin tekil bir anlamı varken â¬â € ?? tek unità ¢ â'¬â € ?? olarak işlev görecek şekilde tasarlanmış bileşenler BT alanında birden fazla uygulamaya sahiptir. Donanımı, yazılımı veya her ikisinin kombinasyonunu tanımlayabilir.

Entegre donanım

Tümleşik donanım, bir donanım aygıtının başka bir aygıtla birleştirilmesidir. Örneğin, birkaç ana kartta entegre bir ağ kartı, video kartı veya ses kartı bulunur. Bu cihazlar CMOS'tan veya ana kart üzerindeki bir jumper veya DIP anahtarı kullanılarak etkinleştirilebilir ve devre dışı bırakılabilir.

Entegre donanım bileşenleri yerden tasarruf sağlayabilir ve üretim maliyetlerini düşürebilir, ancak performansı da sınırlayabilir. Entegre donanıma başka bir örnek, ana karta yerleşik entegre grafik yongalarına sahip bir dizüstü bilgisayardır. Ve bazı durumlarda, grafik işlemcisi doğrudan CPU'ya entegre edilir.

Entegre yazılım

Tümleşik yazılım, birkaç uygulamayı tek bir programda birleştiren, tipik olarak en azından kelime işlem, hesap tablosu ve veritabanı yönetimi işlevselliği sağlayan bir yazılım koleksiyonudur. En çok, uygulamaların bir paket şeklinde gruplandırıldığı ve ortak bir başlatma pedi aracılığıyla erişilebilen kişisel bilgisayarlarda kullanılır. Popüler entegre yazılım örnekleri arasında Adobe InDesign ve Microsoft Office bulunur.

Entegre yazılım sistemleri şu avantajları sunar:

  • Her uygulamayı ayrı satın almaya kıyasla düşük maliyet
  • Bir uygulamadan diğerine tutarlı bir arayüz
  • Uygulamalar arasında bilgi paylaşma yeteneği
  • Kişisel veya profesyonel kullanım için ideal

Bütünleşme

Benzer şekilde, BT alanındaki entegrasyon, bir kuruluştaki verilerin, uygulamaların, API'lerin ve cihazların bağlantısını ifade eder. Entegrasyon yalnızca bağlanmakla kalmaz, aynı zamanda farklı sistemlerin işlevlerini bağlayarak sağlanan yeni işlevler aracılığıyla değer katar. Bir örnek, kullanıcıların veri akışlarını uygulamalarla entegre etmesine olanak tanıyan açık kaynaklı bir platform olan Apache Kafka olabilir.

Uygulama entegrasyonu, iki farklı yazılım uygulaması arasında veri ve iş akışlarının birleştirilmesi ve optimizasyonudur. Her biri kendi özel amacı için tasarlanmış iki uygulamanın birlikte çalışmasına izin verir. Bu, işletmelerin tüm altyapıları boyunca çeşitli işlevleri düzenlemelerine olanak tanır. Fazlalık ve veri çoğaltmayı azaltır. Örneğin, Shopify kullanan bir dijital mağazanın, e-ticaret verilerinin yerine getirme süreçleriyle iletişim kurmasını sağlamak için bir ERP uygulamasıyla entegre olması gerekir.