Blok zincir nedir?

Blockchain, işlemlerin dijital olarak tanımlanmasına ve izlenmesine ve bu bilgilerin dağıtılmış bir bilgisayar ağında paylaşılmasına ve bir anlamda dağıtılmış bir güven ağı oluşturmasına olanak tanıyan bir veri yapısı türünü ifade eder. Blockchain tarafından sunulan dağıtılmış defter teknolojisi, varlıkların sahipliğini ve transferini izlemek için şeffaf ve güvenli bir yol sağlar.

Bitcoin'de ve Kurumsal Düzeyde Blockchain Teknolojisi

Başlangıçta kripto para birimi (veya dijital para birimi) Bitcoin'in arkasındaki işlem teknolojisi olarak kullanılan blockchain teknolojisi, kuruluşta da ilgi görmeye başladı. Bitcoin'de olduğu gibi, blockchain, işletmelerin merkezi bir otoriteye ihtiyaç duymadan bir ağ üzerinden işlem yapmasını ve doğrulamasını sağlar.

Varlıkları ve tedarik zincirleri boyunca varlıkların transferini izlemeye ek olarak, işletmeler ayrıca sözleşmeleri elektronik olarak sunmak ve uygulamak için blok zincirini kullanmak istiyorlar.

Blockchain, Bitcoin'in kullanımının artması ve teknolojinin şirketler ile daha yaygın hale gelmesiyle son yıllarda önemli ölçüde ilgi gördü. Aslında, Mayıs 2016'da Pegasystems, Cognizant ve Marketforce tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, birçok küresel finansal hizmet perakendecisi, blockchain'i İnternet'ten bu yana en önemli teknolojik yenilik olma potansiyeline sahip olarak görüyor.

Blockchain Nasıl Çalışır?

Blockchain, dağıtılmış bir güven ağı oluşturmak için kriptografi kullanır; burada ağdaki her bir katılımcı, işlemlerin dijital defterini güvenli bir şekilde ve merkezi bir otorite gerektirmeden yönetebilir.

Bir anlamda, bir blok zinciri, ağdaki herkesin herhangi bir zamanda görüntüleyebileceği küresel bir elektronik tablo veya defter görevi görür. Tüm işlemler doğrulanır, temizlenir ve periyodik olarak şifrelenen ve kaydedilen ve bir zincir oluşturarak önceki bloğa bağlanan bir blokta kaydedilir.

Tüm işlemlerin güvenli ve kalıcı olarak zaman damgalanması ve kaydedilmesi işleminin blok zinciri süreci, bir blok zincirindeki bir blok depolandıktan sonra bir kullanıcının defteri değiştirmesini son derece zorlaştırır.

Yorum yapın