Sosyal öğrenme nedir?

Sosyal öğrenme, başkalarıyla işbirliği ve etkileşim yoluyla öğrenme sürecidir. Sosyal öğrenme, öğrenmenin bir sınıf ortamında, kurumsal çalışma ortamında, çevrimiçi ortamda veya herhangi bir zamanda herhangi bir yerde gerçekleşmesini sağladığından, sadece doğrudan veya dolaylı temasla sınırlı değildir.

Son on yılda e-öğrenme, öğrenme ve sosyal ağ teknolojisinin artan kullanımı, hem eğitim düzeyinde hem de kurumsal eğitim ve öğrenme ortamlarında hem sosyal öğrenme araçlarında hem de fırsatlarda çarpıcı bir artışla sonuçlandı.

Sosyal öğrenmenin belirli örnekleri arasında yüz yüze etkileşimler, ortak çalışma projeleri, çevrimiçi sınıflar, ekip oluşturma gezileri ve alıştırmalar, etkileşimli sohbet oturumları, sosyal ağlar ve daha fazlası bulunur.

Eğitimciler Müfredatlarında Sosyal Öğrenmeden Nasıl Yararlanıyor?

Eğitimciler, öğretim ve eğitim müfredatlarında sosyal öğrenme tekniklerini kullanarak, daha geniş kitlelere ulaşabilir ve daha geniş çeşitlilikteki öğrencilerle daha iyi bağlantı kurabilirler. Sosyal öğrenme ayrıca, sınıf ortamının ötesinde katılım ve sürekli tartışma ve öğrenme için çok çeşitli fırsatlar yaratır ve öğrencilerin birbirlerinden öğrenmelerine ve eğitim içeriğini daha iyi özümsemelerine yardımcı olur.

Sosyal öğrenme, aynı zamanda, 70:20:10 Öğrencilerin ve çalışanların en iyi şekilde (% 70) yaparak (iş başında öğrenme veya projelere doğrudan katılım) öğrendiklerini, ardından akranlarla etkileşimlerden sosyal öğrenmeyi (% 20) ve son olarak sadece Geleneksel, eğitmen liderliğindeki sınıf ortamlarından% 10.

Yorum yapın