Ağ hub’ı nedir?

Ağ hub'ı olarak da adlandırılan hub, bir ağdaki cihazlar için ortak bir bağlantı noktasıdır. Hublar, genellikle bir LAN'ın segmentlerini bağlamak için kullanılan cihazlardır. Hub birden fazla bağlantı noktası içerir. Bir paket bir bağlantı noktasına ulaştığında, LAN'ın tüm segmentlerinin tüm paketleri görebilmesi için diğer bağlantı noktalarına kopyalanır.

Hub'lar Ne Yapar?

Hub'lar ve anahtarlar, tüm ağ ekipmanınız için merkezi bir bağlantı görevi görür ve çerçeveler olarak bilinen bir veri türünü işler. Çerçeveler verilerinizi taşır. Bir çerçeve alındığında, güçlendirilir ve ardından hedef bilgisayarın portuna iletilir.


Resim: Hub ve kablosuz hub ağ simgeleri

Bir hub'da, bağlantı noktalarının her birine bir çerçeve iletilir veya "yayınlanır". Çerçevenin yalnızca bir bağlantı noktasına yönelik olması önemli değil. Hub, bir çerçevenin hangi bağlantı noktasına gönderilmesi gerektiğini ayırt etmenin bir yolu yoktur. Her limana geçmek, hedeflenen varış noktasına ulaşmasını sağlar. Bu, ağa çok fazla trafik yerleştirir ve zayıf ağ yanıt sürelerine neden olabilir.

Standart bir anahtarla karşılaştırıldığında, hub aynı anda değil, bilgi gönderip alabildiğinden daha yavaştır, ancak genellikle bir hub'dan daha pahalıya mal olur.

Pasif, Akıllı ve Anahtarlama Hub'ları

Pasif bir hub, basitçe veriler için bir kanal görevi görür ve bir cihazdan (veya segmentten) diğerine gitmesini sağlar. Sözde akıllı hub'lar, bir yöneticinin hub'dan geçen trafiği izlemesini ve hub'daki her bağlantı noktasını yapılandırmasını sağlayan ek özellikler içerir. Akıllı hub'lar aynı zamanda yönetilebilir hub olarak da adlandırılır.

Anahtarlama göbeği adı verilen üçüncü bir tür göbek, aslında her paketin hedef adresini okur ve ardından paketi doğru bağlantı noktasına iletir.

Ev ve Küçük İşletme Merkezleri

Hub'lar bağımsız bir cihaz olarak kullanılabilir veya daha büyük bir ağ oluşturmak için uyumlu hub'lara ve anahtarlara bağlanabilir. Hub'ların kurulumu ve bakımı genellikle kolaydır, bu da bu cihazları ev ağı için iyi bir seçenek haline getirir. Küçük işletme şubesi ağları için bir hub da kolayca yapılandırılır.

Önerilen Kaynaklar: Hub'lar, Anahtarlar ve Yönlendiriciler Arasındaki Fark.