Ubuntu Yazılım Merkezi İçin Tam Kılavuz

Ubuntu Yazılımı, Ubuntu işletim sistemini çalıştıran bir bilgisayara yazılım yüklemenizi mümkün kılan grafiksel bir araçtır. Ubuntu Yazılımından en iyi şekilde yararlanmak için Ubuntu'da nasıl fazladan depo ekleyeceğinizi öğrenin. Bu kılavuz, Ubuntu Yazılımının özelliklerini ve tuzakları vurgulamaktadır.

Ubuntu Yazılım Merkezi, olduğu gibi, Ubuntu'nun şu anda desteklenen tüm sürümlerinde kaldırıldı. Ubuntu Software ile değiştirildi. Bu kılavuz, durdurulan Ubuntu Yazılım Merkezi yerine mevcut Ubuntu Yazılım uygulamasını yansıtacak şekilde güncellenmiştir.

Ubuntu Yazılımına Nasıl Başlanır

Ubuntu Yazılım uygulamasını başlatmanın iki yolu vardır:

  • Tıkla bavul Ubuntu Başlatıcı'daki simgesi.
  • Basın harika klavyede (Windows tuşu) tuşuna basın, ardından Ubuntu Yazılımı GNOME panelinde. Simge göründüğünde seçin.

Ana Arayüz

Aşağıdaki resim Ubuntu Yazılımının ana arayüzünü göstermektedir. Üstteki menüyü bulmak için fareyi üzerine getirin Ubuntu Yazılımı. Menünün altında, aşağıdaki seçenekleri içeren bir araç çubuğu bulacaksınız: Tüm yazılım, Yüklü, ve Güncellemeler. Sağda bir arama simgesi var.

Ana arayüzde, öne çıkan bir uygulamanın altında sayfanın ortasına doğru bir kategori listesi görüntülenir. Bunun altında, aşağıdaki gibi özel uygulama kategorileri bulacaksınız. Editör'ün seçtikleri ve Son Sürümler.

Deneyim, Google Play gibi bir mobil uygulama mağazasına benzeyecek şekilde tasarlanmıştır. GNOME Yazılımını başka bir dağıtımda kullandıysanız, Ubuntu Yazılımı tanıdık gelecektir. Bunun nedeni, GNOME'a geçtikten sonra Ubuntu'nun yazılım merkezini, basitçe yeniden markalandırdıkları GNOME Yazılım uygulaması lehine terk etmesidir.

Uygulamaları Ara

Uygulamaları bulmanın en kolay yolu, uygulama adına veya anahtar kelimelere göre arama yapmaktır. Ubuntu Software penceresinin sağ üst köşesindeki arama simgesini (büyüteç) seçin. Ekranın üst kısmında görünen arama kutusuna, bulmak istediğiniz uygulamanın adını yazın. Siz yazarken gerçek zamanlı olarak olası uygulamaların bir listesi görünür.

Kategorilere Göz Atın

Depolarda nelerin mevcut olduğunu görmek istiyorsanız, altındaki kategoriler listesini genişletin. Tüm yazılım sekmesi. Ardından, ekranın ortasındaki popüler kategoriler listesinin altındaki açılır oku seçin. Liste, mevcut kategorilerin tamamını gösterecek şekilde genişler.

Bir kategori seçmek, uygulamaları aramanın yaptığı gibi uygulamaların bir listesini görüntüler. Bazı kategoriler, erişebileceğiniz alt kategoriler içerir. şov Aşağıya doğru açılan menü. Bir alt kategori seçmek, sonuçlarınızı yalnızca seçtiğiniz uygulamadaki uygulamaları gösterecek şekilde filtreler.

Örneğin, Oyunlar kategorisinin atari, masa oyunları, kart oyunları, bulmacalar, rol yapma, simülasyon, spor ve daha fazlası için alt kategorileri vardır. En çok tercih edilenler arasında Pingus, Hedgewars ve Supertux 2 yer alıyor.

Ubuntu Yazılımını Kullanarak Yüklenen Uygulamaların Listesini Göster

Sisteminizde neyin kurulu olduğunu görmek için GNOME Dash'i kullanın ve Uygulamalar lensini kullanarak filtre uygulayın veya Ubuntu Yazılımını kullanın. Ubuntu Yazılımında, Yüklü sekmesi.

Ubuntu Yazılımı, yüklü yazılımları kategorilerde göstermez. Bunun yerine, o anda sistemde bulunan uygulamaların bir listesini alfabetik sırada görüntüler. Gezinirken, kullanıcı uygulamaları ve sistem uygulamaları arasında bir ayrım göreceksiniz. Bu bölme, o çizginin altındaki hiçbir şeyi kaldırmamak için bir uyarıdır çünkü işleri bozacaktır. Bu yüzden seçenek orada değil. Bu uygulamaları sudo ile manuel olarak kaldırmanız gerekecek.

Yüklediğiniz uygulamalardan herhangi birini seçerseniz, aşağıdakilerden birini yapabilirsiniz: Başlatmak or Kaldır uygulama.

Güncellemeleri Kontrol Et

Ubuntu yazılımı eksiksiz bir yönetim çözümü olmayı amaçlamaktadır, bu nedenle güncellemeleri kontrol etme ve Ubuntu PC'nizi güncelleme becerisine sahiptir. Seçin Güncellemeler Sisteminizin mevcut güncelleme durumunu görmek için Ubuntu Yazılım penceresinin üstündeki sekme. Sekmeyi seçtiğinizde Ubuntu Yazılımı güncellemeleri kontrol eder.

Güncellemeler mevcut olduğunda, güncellemeler, yükleme seçeneğiyle birlikte pencerenin ana gövdesinde görüntülenir. Hiç yoksa, bir mesaj belirir ve sistemin güncel olduğunu bildirir.

Güncellemeleri manuel olarak kontrol etmek için, oku yenile pencerenin sol üst köşesindeki simgesi.

Uygulama Listeleri

Bir uygulama aradığınızda veya kategorilere göz attığınızda, bir uygulama listesi görüntülenir. Uygulama listesi, uygulama adını, kısa bir açıklamayı ve bir derecelendirmeyi gösterir.

Göz atıyorsanız, Sırala Listeyi En Çok Derecelendirilenler ve Ada göre sıralamak için açılır ok.

Bir Uygulama Hakkında Bilgi Bulun

Bir uygulama hakkında daha fazla bilgi almak için, uygulama listesinden girişini seçin. Uygulamanın Ubuntu Yazılımındaki sayfası, uygulama adını, derecelendirmesini, birkaç ekran görüntüsünü ve yükleme seçeneğini gösterir. Yazılımı istiyorsanız, seçin kurmak.

Yüklemeden önce yazılım hakkında daha fazla bilgi edinmek için kaydırmaya devam edin. İlk olarak, özelliklerinin ve ne işe yaradığının bir listesini içeren uygulamanın kısa bir açıklamasını bulacaksınız.

Bu bilgilerin altında, yazılımın sürümü, geldiği depo, lisanslama ve en son ne zaman güncellendiği gibi uygulama hakkındaki ayrıntılar yer almaktadır.

Sayfanın altında incelemeleri göreceksiniz. Bir yıldız dökümü var ve onu kaç kişi oyladı. Ayrıca tam kullanıcı incelemelerini de görebilirsiniz.

Olumsuz eleştirilerle fazla ilgilenmeyin; trolleme faktörünü hesaba katın. Ubuntu Yazılımındaki herhangi bir uygulamayı herhangi bir zamanda ve herhangi bir nedenle herkes derecelendirebilir. Bir hesaba ihtiyaçları yoktur ve oturum açmaları gerekmez. Ancak, incelemelerin çoğu bir uygulamanın bozuk olduğunu söylüyorsa dikkatli olun. Aksi takdirde, okuduklarınızı bir miktar tuzla alın ve unutmayın, bunların çoğunu denemekte özgürsünüz.

Tuzaklar

Ubuntu Yazılım uygulaması mükemmel olmaktan çok uzak. Örnek olarak, arama çubuğunu kullanarak Steam'i arayın. Ne olduğunu görmek için aşağıdaki resme bakın. Steam mevcut değil mi? Bu, listenin en altında.

Ubuntu Yazılımının, popüler Steam uygulamasını açıklamada bahsi geçen diğer uygulamalardan ayırt etmenin bir yolu yok gibi görünüyor. Sonuçların çoğu, çoğu insanın umursamadığı rastgele komut dosyaları ve neredeyse bilinmeyen yardımcı programlardır. Bu, Ubuntu Yazılımının yanlış görünmesine neden oluyor ve genel seçim, Linux'un genel bir masaüstü işletim sistemi olmadığı algısını doğrudan etkileyen rastgele hacker projeleri gibi görünüyor.

Hatalı derecelendirme sistemi nedeniyle, göz atarken en iyi uygulamaları sıralamak zordur. Yalnızca En Beğenilenlere veya Ada göre sıralayabileceğiniz için, yeni uygulamaları keşfederken incelemelere güvenmeniz gerekir.

Arama yaparken veya göz atarken sorunları daha da kötüleştirmek için, Snaps dahil olmak üzere sisteminize yüklenen her depodan sonuçlar görürsünüz. Bu genellikle kafa karıştırıcı kopyalamayla sonuçlanır.

Ubuntu Yazılımı, sistem bileşenlerini ve alt düzey paketleri yüklemek söz konusu olduğunda da işe yaramaz. Her zaman bu tür şeyler yapmanız gerekmeyecektir çünkü modern Linux'ta nadirdir. Ancak, bir şeyleri özelleştirir özelleştirmez, biraz daha derin bir seviyede, ortaya çıkacaktır.

Konu söz konusu olduğunda, Ubuntu Yazılımı yalnızca hangi uygulamayı yüklemek istediğinizi bildiğinizde iyi çalışır. Çoğu insan için, özellikle bir terminal açıp şunu yazabildiğinizde, bu amacın dışına çıkar:

sudo apt install <uygulama adı>

Ubuntu'yu ana işletim sistemi olarak kullanmak konusunda ciddi olan herkes için, Synaptic'i yüklemeniz veya apt.

Ubuntu Kurduktan Sonra Ne Yapmalı