Açık Kaynak Yazılım Nedir?

Açık kaynaklı yazılım (OSS), kaynak kodunun herkes tarafından görüntülenebildiği ve değiştirilebildiği veya başka bir şekilde açık olduğu yazılımdır. Kaynak kodu halk tarafından görüntülenemediğinde ve değiştirilemediğinde, kapalı veya tescilli olarak kabul edilir.

Kaynak kodu, kullanıcıların genellikle bakmadıkları yazılımın perde arkası programlama kısmıdır. Kaynak kodu, yazılımın nasıl çalıştığına ve yazılımın tüm farklı özelliklerinin nasıl çalıştığına ilişkin talimatları düzenler.

Getty Images / Scott-Cartwright

Kullanıcılar OSS'den Nasıl Yararlanır?

OSS, programcıların koddaki hataları bularak ve düzelterek (hata düzeltmeleri), yazılımı yeni teknolojiyle çalışacak şekilde güncelleyerek ve yeni özellikler oluşturarak yazılımı geliştirmek için işbirliği yapmasına olanak tanır. Açık kaynaklı projelerin grup işbirliği yaklaşımı, yazılım kullanıcılarına fayda sağlar çünkü hatalar daha hızlı giderilir, yeni özellikler daha sık eklenir ve yayınlanır, yazılım, koddaki hataları aramak için daha fazla programcı ile daha kararlıdır ve güvenlik güncellemeleri daha hızlı uygulanır. birçok özel yazılım programından daha fazla.

Çoğu OSS, GNU Genel Kamu Lisansının (GNU GPL veya GPL) bir sürümünü veya varyasyonunu kullanır. Bir GPL'yi kamu malı olan bir fotoğrafa benzer şekilde düşünmenin en basit yolu. GPL ve genel etki alanı, herkesin ihtiyaç duyduğu gibi bir şeyi değiştirmesine, güncellemesine ve yeniden kullanmasına izin verir. GPL, programcılara ve kullanıcılara kaynak koduna erişme ve bunları değiştirme izni verirken, genel alan, kullanıcılara fotoğrafı kullanma ve uyarlama izni verir. GNU GPL'nin GNU kısmı, açık kaynak teknolojisinde önemli bir proje olan ve olmaya devam eden özgür / açık bir işletim sistemi olan GNU işletim sistemi için oluşturulan lisansı ifade eder. GPL ile genel alan arasındaki temel fark, GPL'nin tek kısıtlamasından kaynaklanmaktadır; GPL kodunu değiştirerek yapılan her şeyin açık kalması gerekir. Yani, bir GPL programını değiştirip satamazsınız.

Kullanıcılar için bir başka avantaj da, OSS'nin genellikle ücretsiz olmasıdır, ancak bazı yazılım programları için teknik destek gibi ekstralar için bir maliyet olabilir.

Açık Kaynak Nereden Geldi?

İşbirlikçi yazılım kodlama kavramının kökleri 1950-1960'ların akademik dünyasına dayanırken, 1970'ler ve 1980'lerde yasal anlaşmazlıklar gibi sorunlar, yazılım kodlamasına yönelik bu açık işbirliği yaklaşımının buhar kaybetmesine neden oldu. Richard Stallman 1985'te Özgür Yazılım Vakfı'nı (FSF) kurana kadar özel mülk yazılım, yazılım pazarını devraldı ve açık veya özgür yazılımı yeniden ön plana çıkardı. Özgür yazılım kavramı, maliyeti değil, özgürlüğü ifade eder. Özgür yazılımın arkasındaki toplumsal hareket, yazılım kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak için kaynak kodunu görme, değiştirme, güncelleme, düzeltme ve ekleme özgürlüğüne sahip olması ve bunu başkalarıyla özgürce dağıtmasına veya paylaşmasına izin verilmesi gerektiğini savunur.

FSF, GNU Projesi ile özgür ve açık kaynak yazılım hareketinde biçimlendirici bir rol oynadı. GNU, tipik olarak birlikte bir sürüm veya dağıtım olarak adlandırılabilecek bir dizi araç, kitaplık ve uygulamayla birlikte yayınlanan özgür bir işletim sistemidir (bir aygıt veya bilgisayara nasıl çalıştırılacağını bildiren bir dizi program ve araç). GNU, yazılım uygulamaları ve donanım arasında ileri geri iletişim de dahil olmak üzere bilgisayarın veya aygıtın farklı kaynaklarını yöneten çekirdek adı verilen bir programla eşleştirilir. GNU ile eşleştirilmiş en yaygın çekirdek, orijinal olarak Linus Torvalds tarafından oluşturulan Linux çekirdeğidir. Bu işletim sistemi ve çekirdek eşleştirmesi teknik olarak GNU / Linux işletim sistemi olarak adlandırılır, ancak genellikle basitçe Linux olarak anılır.

Piyasada 'özgür yazılım' teriminin gerçekte ne anlama geldiğine dair kafa karışıklığı da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle, alternatif 'açık kaynak' terimi, genel işbirliği yaklaşımı kullanılarak oluşturulan ve sürdürülen yazılım için tercih edilen terim haline geldi. 'Açık kaynak' terimi, Şubat 1998'de teknoloji yayıncısı Tim O'Reilly'nin ev sahipliği yaptığı özel bir teknoloji düşünce liderleri zirvesinde resmen kabul edildi. O ayın ilerleyen saatlerinde, Açık Kaynak Girişimi (OSI) Eric Raymond ve Bruce Perens tarafından OSS'yi teşvik etmeye adanmış kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kuruldu.

FSF, kaynak kodun kullanımıyla ilgili kullanıcıların özgürlüklerini ve haklarını desteklemeye adanmış bir savunucu ve aktivist grup olarak devam etmektedir. Bununla birlikte, teknoloji endüstrisinin çoğu, kaynak koda kamusal erişime izin veren projeler ve yazılım programları için "açık kaynak" terimini kullanır.

commons.wikimedia.org

Açık Kaynak Yazılım Günlük Yaşamın Bir Parçasıdır

Açık kaynak projeleri günlük hayatımızın bir parçasıdır. Bu makaleyi cep telefonunuzda veya tabletinizde okuyor olabilirsiniz ve öyleyse, şu anda muhtemelen açık kaynak teknolojisini kullanıyorsunuz. Hem iPhone hem de Android için işletim sistemleri başlangıçta açık kaynaklı yazılımlar, projeler ve programların yapı taşları kullanılarak oluşturulmuştur.

Bu makaleyi dizüstü bilgisayarınızda veya masaüstünüzde okuyorsanız, web tarayıcısı olarak Chrome veya Firefox kullanıyor musunuz? Mozilla Firefox, açık kaynaklı bir web tarayıcısıdır. Google Chrome, Chromium adlı açık kaynaklı tarayıcı projesinin değiştirilmiş bir sürümüdür - Chromium, güncelleme ve ek geliştirmede aktif bir rol oynamaya devam eden Google geliştiricileri tarafından başlatılmış olsa da, Google, programlama ve özellikler ekledi (bazıları açık değil kaynak) Google Chrome tarayıcısını geliştirmek için bu temel yazılıma.

Aslında, bildiğimiz şekliyle internet OSS olmadan var olamazdı. Dünya çapında ağın kurulmasına yardımcı olan teknoloji öncüleri, günümüz internetimizi oluşturmak için Linux işletim sistemi ve Apache web sunucuları gibi açık kaynak teknolojisini kullandılar. Apache web sunucuları, belirli bir web sayfası için bir isteği işleyen (örneğin, ziyaret etmek istediğiniz bir web sitesinin bağlantısını tıklarsanız) sizi bu web sayfasına götürerek işleyen OSS programlarıdır. Apache web sunucuları açık kaynaklıdır ve geliştirici gönüllüleri ve Apache Software Foundation adlı kar amacı gütmeyen kuruluşun üyeleri tarafından korunur.

Açık kaynak, teknolojimizi ve günlük hayatımızı genellikle fark etmediğimiz şekillerde yeniden yaratıyor ve yeniden şekillendiriyor. Açık kaynak projelerine katkıda bulunan küresel programcılar topluluğu, OSS'nin tanımını büyütmeye ve toplumumuza kattığı değere katkıda bulunmaya devam ediyor.

Yorum yapın