Safari’nin ‘İndirdikten Sonra Güvenli Dosyaları Aç’ Özelliğini Devre Dışı Bırak

İndirmeleri otomatik olarak açmasını önlemek için Mac'inizdeki ayarları yapın. Bu ayar değişikliği, küçük bir kolaylıktan ödün verilmesini gerektirse bile gizliliğinizi korur.

Bu makaledeki talimatlar Mac için Safari ve Windows için Safari 5.1.7 için geçerlidir. Safari artık Windows PC'ler için mevcut değildir ve Apple artık Windows sürümünü desteklememektedir.

Mac'in Tüm İndirmeleri Açmasını Durdurma

Safari tarayıcısı, indirme bittiğinde güvenli olduğunu düşündüğü tüm dosyaları açan varsayılan bir özellik içerir. Etkinleştirildiğinde kullanışlı olsa da, bu özellik çevrimiçi güvenliğinizi olumsuz etkileyebilir. Safari, aşağıdaki dosya türlerini güvenli dosyalar olarak kabul eder:

 • Fotoğraf Galerisi
 • filmler
 • Sesler
 • PDF dosyaları
 • Metin belgeleri
 • DMG dosyaları gibi disk görüntüleri
 • Diğer bazı arşiv türleri

İndirilen dosyaları manuel olarak açmak ve virüsten koruma yazılımıyla taramak daha güvenlidir, ancak önce Safari'de Güvenli Dosyaları Aç ayarını devre dışı bırakmanız gerekir.

Safari'nin MacOS'ta 'Güvenli Dosyaları Aç' Ayarını Devre Dışı Bırakın

Bir macOS bilgisayarında Safari'nin tercihleri ​​aracılığıyla Mac'te "Güvenli Dosyaları Aç" ayarını devre dışı bırakmak için:

 1. Açılış safari Mac'inde.

 2. Tıkla safari menüsünü seçin ve Tercihler.

  Tercihleri ​​tuşuna basarak da açabilirsiniz. Komuta+virgül klavyenizdeki.

 3. Tıkla genel sekmesi.

 4. Temizle İndirdikten sonra "güvenli" dosyaları açın onay kutusunu işaretleyin.

 5. Ayarınızı kaydetmek için pencereyi kapatın.

Windows'ta Safari'nin 'Güvenli Dosyaları Aç' Ayarını Devre Dışı Bırakın

Apple, Windows için Safari'yi 2012 yılında kullanımdan kaldırmıştır. Windows 10, Windows için Safari'nin herhangi bir sürümünü desteklemez, ancak Windows 8, Windows 7, Vista ve Windows XP SP2 ve SP3, 5.1.7 olan son sürümü destekler.

MacOS Safari'deki ayardan farklı olarak, Windows seçeneği dosyayı otomatik olarak açmaz, ancak benzer bir ayar yaparak Windows'un bir dosyayı indirmeden önce size sormasını isteyebilirsiniz. Bu seçenek, bilgisayarınızda gerçekten bir dosya isteyip istemediğinizi değerlendirmek için fazladan bir adım ekler.

 1. Tıkla vites simgesi.

 2. Git genel sekmesi.

 3. Temizle İndirmeden önce her zaman sor onay kutusunu işaretleyin.

  Windows için Safari'yi indirilen dosyaları otomatik olarak açacak şekilde yapılandırmanın bir yolu yoktur.

 4. Bu kutuyu işaretlemek, Safari'nin bir dosya indirmek isteyip istemediğinizi soracağı anlamına gelir. Kontrol yok, Safari'nin güvenli dosyaları, içinde belirttiğiniz klasöre otomatik olarak indirdiği anlamına gelir. İndirilen dosyaları şuraya kaydedin: aynı ekranda alan.