Windows’ta Yerleşik Kamera Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Çoğu bilgisayar, kullanıcıların uygun izinleri vermesi durumunda uygulamaların ve hizmetlerin kendi başlarına etkinleştirebilecekleri yerleşik kameralarla birlikte gelir. Gizlilik önemliyse, tümleşik web kamerasını bilgisayarınızda tamamen devre dışı bırakmak isteyebilirsiniz.

Kötü amaçlı yazılımların sizi ve evinizi gözetlemek için kameranın kontrolünü ele geçirmesini istemezsiniz. Eğer bir ebeveynseniz, web kamerasını devre dışı bırakmak için başka nedenleriniz vardır, bunların hepsi çocuklarınızın güvenliğiyle ilgilidir. Anında mesajlaşma ve dizüstü bilgisayar kameralarının kullanıldığı etkileşimli web siteleri her zaman çocuk dostu veya uygun değildir ve web kameranızı belirli bir web sitesi için devre dışı bırakmanın çocuklarınızı ve kimliklerini korumanın en iyi yolu olduğuna karar verebilirsiniz.

Neyse ki, entegre bir web kamerasını devre dışı bırakmak zaman alan bir işlem değildir.

Talimatlar Windows 10, Windows 8 ve Windows 7 için geçerlidir.

Harici bir web kameranız varsa, devre dışı bırakmak basittir: kamerayı bilgisayara bağlayan USB kablosunu çıkarın. Ebeveyn iseniz, kamerayı çocuğunuzun bulamayacağı güvenli bir yere koyun.

Windows 10 veya Windows 8'de bir Web Kamerasını Devre Dışı Bırakma

Bilgisayarınızda yerleşik olarak bulunan web kamerasının sunduğu güvenlik endişelerini görmezden gelmenin bir yolu yoktur. Gizliliğinizi korumanın bir yolu, web kamerasını tamamen kapatmaktır. Başka bir yol da, erişmek istediğiniz bir veya iki site dışındaki her şey için web kamerasını kapatmaktır.

Windows 10 bilgisayarınızda web kamerasını nasıl tamamen kapatacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Windows 10'a sağ tıklayın Başlama düğmesine basın ve seçin aygıt Yöneticisi.

 2. Açılan Aygıt Yöneticisi penceresinde, genişletmek için oku seçin Görüntüleme aygıtları.

 3. Kameranızın adına sağ tıklayın ve Cihazı devre dışı bırak.

  Muhtemelen genişletmeniz gerekecek Görüntüleme Cihazları kameranızı görmek için kategori. Bunu yapmak için kategori adının solundaki sağı gösteren oka tıklayın. Bu, kategoriyi açar ve o kategorideki tüm cihazları gösterir.

 4. Onay istenirse seçin Evet.

Kameranız tüm uygulamalar ve hizmetler için kapalıdır. Tekrar kullanmak isterseniz, aygıt Yöneticisi pencere ve tıkla Cihazı etkinleştir kameranızın adına sağ tıkladığınızda.

Windows 10'da Seçilen Hizmetler için Web Kamerasını Devre Dışı Bırakma

Web kameranızı tamamen devre dışı bırakmak istemiyorsanız, hangi uygulamaların ve hizmetlerin ona erişmesine izin verilip hangilerinin erişemeyeceğini belirleyebilirsiniz.

Windows 10'te:

 1. seçmek Ayarlar simgesi Başlama menüsü.

 2. Seçmek Gizlilik.

 3. içinde Kamera bölümünde kaydırıcıyı değiştirin Uygulamaların kameranıza erişmesine izin verin için On bazı uygulamaların ve hizmetlerin erişimine izin vermek için konum.

 4. Bazı uygulamaların ve hizmetlerin web kamerasına erişmesine izin verirken diğerlerinin erişimini engellemesine izin vermek için listedeki her uygulamanın veya hizmetin yanındaki kaydırıcıya dokunun.

Bu seçenek, yalnızca çocuklarınızın kullandığı sosyal medya veya sohbet siteleri için kamera kısıtlamaları ayarlamak istediğinizde kullanışlıdır.

Ne yazık ki, bu seçenek tarayıcıda ziyaret ettiğiniz tüm siteler için kamera kullanımını devre dışı bırakacaktır, bu nedenle web kameranızı kullanmak istediğiniz veya kullanmanız gereken siteler varsa, bu, onu kullanmanızı engelleyebilir.

Windows 7'de bir Web Kamerasını Devre Dışı Bırakma

Windows 7'de bilgisayarınızın web kamerasını devre dışı bırakmak için:

 1. Git Başlama masaüstünüzdeki menüye tıklayın ve Kontrol Paneli.

 2. seçmek Donanım ve Ses.

 3. Seçmek aygıt Yöneticisi.

 4. seçmek Görüntüleme Cihazları ve listedeki web kameranıza çift tıklayın.

 5. Tıkla sürücü Sekme ve seç devre dışı bırakmak web kamerasını devre dışı bırakmak için.

 6. Seçmek Evet web kameranızı gerçekten devre dışı bırakmak isteyip istemediğiniz sorulduğunda.