Mobil güvenlik nedir?

Mobil güvenlik, akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve diğer mobil cihazlarda depolanan ve bu cihazlardan aktarılan hem kişisel hem de ticari bilgilerin korunmasını içerir. Mobil güvenlik terimi, mobil cihazları kötü amaçlı yazılım tehditlerinden korumadan riskleri azaltmaya ve hırsızlık, yetkisiz erişim veya mobil cihazın kazara kaybedilmesi durumunda mobil cihazları ve verilerini korumaya kadar her şeyi kapsayan geniş bir terimdir.

Mobil Güvenlik için Kullanıcı Kimlik Doğrulama Yöntemleri

Mobil güvenlik ayrıca, bir mobil cihazın, kullanıcıların kimliğini doğrulayabileceği ve şifreler, kişisel kimlik numaraları (PIN'ler), desen ekran kilitleri veya aşağıdakiler gibi daha gelişmiş kimlik doğrulama biçimleri kullanılarak cihazda depolanan verilere erişimi koruyabileceği veya kısıtlayabileceği araçları ifade eder. parmak izi okuyucular, göz tarayıcıları ve diğer biyometrik okuyucu türleri.

Mobil güvenlik çözümleri ve uygulamaları, iPhone ve iPad'ler için iOS, Google'ın Android platformu ve Microsoft Windows Phone dahil olmak üzere tüm popüler mobil işletim sistemleri için çok çeşitli satıcılardan temin edilebilir.

Mobil güvenlik, özellikle kurumsal veya iş ortamlarındaki mobil cihazları kayıp veya hırsızlığa karşı korumak ve bu cihazlardaki verileri korumak için geçerli olan bir terim olan mobil cihaz yönetimi (MDM) ile yakından ilgilidir.

İlgili terimler: mobil cihaz yönetimi, mobil güvenlik uygulamaları, Android mobil güvenlik, iPhone mobil güvenliği, mobil güvenlik tehditleri