Mobil güvenlik en iyi uygulamaları nelerdir?

Mobil güvenlik en iyi uygulamaları, mobil cihazları ve içlerinde bulunan hassas verileri korumak için önerilen kılavuzlar ve korumalardır. Mobil güvenlik en iyi uygulamaları, kişisel kullanımın yanı sıra iş ortamlarında kullanılan mobil cihazlar için de geçerlidir ve yönergeler, her iki senaryoda da büyük ölçüde aynıdır.

En İyi 10 Mobil Güvenlik Uygulaması

En yaygın mobil güvenlik en iyi uygulamalarından bazıları şunları içerir:

1. Kullanıcı Kimlik Doğrulaması

Kullanıcı kimlik doğrulaması gerektirerek cihaza erişimi kısıtlama. Çoğu mobil cihaz bir ekran kilidi, şifre veya kişisel kimlik numarası (PIN) ile kilitlenebilir, ancak bu önlemler genellikle varsayılan olarak kapalıdır.

Bir mobil aygıta erişilmeden önce kimlik doğrulaması zorunlu kılarak, aygıtın kazara kaybedilmesi veya çalınması durumunda aygıttaki veriler korunur. Potansiyel bir hırsızın cihaza erişimini zorlaştırmak için güçlü bir parola kullanıldığından emin olun.

2. Mobil İşletim Sisteminizi Güvenlik Yamalarıyla Güncelleyin

Mobil işletim sistemini ve uygulamalarını güncel tutun. Apple'ın iOS'u, Google'ın Android platformu ve Microsoft'un Windows Phone gibi mobil işletim sistemleri, kullanıcılara güvenlik açıklarını ve diğer mobil güvenlik tehditlerini çözmenin yanı sıra ek güvenlik ve performans seçenekleri ve özellikleri sağlayan düzenli güncellemeler sağlar. Bu yükseltmeler her zaman otomatik olarak güncellenmez, bu nedenle mobil cihaz kullanıcılarının otomatik güncellemeleri açması veya telefonlarını ve uygulamalarını düzenli olarak manuel olarak güncellemesi gerekebilir.

3. Mobil Cihazınızı Düzenli Olarak Yedekleyin

Mobil cihaz verilerinin düzenli olarak yedeklendiğinden emin olun. Bir cihazı başka bir sabit sürücüye veya buluta yedekleyerek, cihazın hasar görmesi veya kaybolması veya çalınması durumunda veriler geri yüklenebilir. Yedeklenen verileri olabildiğince güncel tutmak için belirli bir programa göre otomatik olarak çalışan bir yedekleme yardımcı programı veya uygulaması önerilir.

4. Şifrelemeyi Kullanın

Telefonda depolanan verilerin yanı sıra VPN gibi güvenli teknolojilerle aktarılan veriler için şifreleme kullanın. Ayrıca, hassas veya kişisel bilgileri halka açık bir Wi-Fi noktası üzerinden, özellikle de güvenli olmayan, VPN gibi güvenli bir aktarım seçeneği kullanmadan asla iletmemek en iyi mobil güvenlik uygulamasıdır.

5. Bir Seçenek Olarak Uzaktan Veri Silmeyi Etkinleştirin

Cihazda uzaktan veri silme seçeneğinin bulunduğundan ve kullanıcıların cihazın çalınması veya kaybolması durumunda onu nasıl kullanacaklarını bildiğinden emin olun. Örneğin, Apple'ın iPhone'umu Bul uygulaması, kaybolması durumunda iPhone'u bulma özelliğine ek olarak uzaktan veri silme seçeneği sunar.

6. Gerekmediğinde Wi-Fi ve Bluetooth'u Devre Dışı Bırakın

Gerekmediğinde bu bağlantı seçeneklerini devre dışı bırakarak bilgisayar korsanlarının Wi-Fi veya Bluetooth aracılığıyla erişim potansiyelini sınırlayın.

7. Kimlik Avı Düzenlerine Düşmeyin

Bir arkadaş veya meşru şirket kılığına girmiş sahte bir kaynaktan olabileceğinden, güvenilmeyen kaynaklardan gelen bağlantılara tıklamaktan veya e-posta eklerini açmaktan kaçınarak potansiyel kimlik avı düzenlerinden ve kötü amaçlı yazılım tehditlerinden kaçının.

8. Tüm Jailbreak'lerden Kaçının

Jailbreak'li olmak yerine telefonun kilitli kaldığından emin olun. Bir akıllı telefonun jailbreak yapılması kullanıcının doğrulanmamış veya desteklenmeyen uygulamaları çalıştırmasını sağlayabilirken, bu uygulamaların çoğu güvenlik açıkları taşır. Aslında, Apple'ın iOS'una yönelik güvenlik açıklarının çoğu yalnızca jailbreak'li iPhone'ları etkiler.

9. Mobil Güvenlik Uygulaması Ekleyin

Cihazın mobil işletim sisteminin yerleşik güvenlik özelliklerini genişleten saygın bir mobil güvenlik uygulamasını araştırın ve seçin. Lookout, Avast, Kaspersky, Symantec ve Qihu gibi tanınmış üçüncü taraf güvenlik satıcıları, iOS, Android ve Windows Phone için mobil güvenlik uygulamaları sunar.

10. Mobil Güvenlik En İyi Uygulamalarınızı Anlatın

Kurumsal ve küçük işletme ortamlarında, BT personelinin, şirketin politikalarının ve en iyi mobil güvenlik uygulamalarının çalışanlara açık bir şekilde iletilmesini sağlaması, böylece mobil cihazlarının güvenliğini korumak açısından ne yapacaklarının ve ne yapmamaları gerektiğinin farkında olmaları çok önemlidir. cihazlar ve verileri. En iyi uygulamaları açıklamaya ek olarak, bu iletişim, çalışma ortamında hangi uygulamalara, BYOD ve BYOC çözümlerine izin verildiğini ve hangilerinin kullanımına izin verilmediğini de içermelidir.