Google penguen nedir?

Google Penguin, şirketin kullanıcılar için arama sorgusu sonuçlarının değerini artırmaya yardımcı olmak için düzenli olarak başlattığı Google arama motoru için bir dizi algoritma güncellemesi ve veri yenilemesini ifade eder.

Google Penguin güncellemeleri, öncelikli olarak, çeşitli arama motoru spam türlerinin (spam dizini oluşturma veya Black Hat SEO olarak da bilinir), daha üst sıralarda yer alan arama motoru sonuçları şeklinde başarıyla ödüllendirilmesini önlemeyi amaçlar. Arama motoru spam'i, anahtar kelime doldurma, bağlantı spam'i, web sayfalarında görünmez metin kullanımı, yüksek rütbeli web sitelerinden telif hakkıyla korunan içeriğin kopyalanması ve daha fazlası gibi etkinlikleri içerebilir.

Google Penguin Güncellemeleri Ne Sıklıkta Kullanıma Sunulur?

Google, ilk Penguin güncellemesini Nisan 2012'de yayınladı ve arama şirketi bunun tüm İngilizce web sitelerinin% 3'ünü etkilediğini tahmin etti. Google, Penguin için değişiklikleri her zaman duyurmaz, ancak Mayıs 2.0'te Penguin 2013 ve aynı yılın sonunda Ekim ayında en son Penguin 2.1 olmak üzere en az beş Google Penguin güncellemesi yapılmıştır.

Google Penguin'in Google Panda ve Google Hummingbird'den Farkı Nedir?

Google Penguin, Google, Google Panda ve Google Hummingbird'ün diğer iki algoritmik geliştirme projesiyle benzerlikler paylaşırken, Penguin'in odak noktası, manipülatif SEO taktikleri yoluyla kasıtlı olarak arama motoru sıralamalarını "yükseltmeye" çalışan şirketleri ve web geliştiricilerini cezalandırmaktır.

Öte yandan Google Panda, özellikle düşük kaliteli veya "zayıf" içerikli web sitelerini arama sonuçlarında eski sürüme geçirerek hedefler, böylece daha kaliteli siteler daha belirgin sonuçlar alabilir.

Üçüncü proje olan Google Hummingbird, her ikisi de Google'ın mevcut arama algoritması motoru için güncelleme görevi gören Google Penguin ve Panda'nın aksine tamamen yeni bir arama algoritması sunmaya odaklanıyor.

Önerilen Kaynaklar: Web Arama Motorları Nasıl Çalışır ve Arama Motoru Trafiğini Artırmak İçin Beş SEO İpucu