Lan nedir? yerel alan ağı

A lokalarea network (LAN) nispeten küçük bir alana yayılan bir bilgisayar ağıdır. Çoğu zaman, bir LAN tek bir oda, bina veya bina grubu ile sınırlıdır, ancak bir LAN diğer LAN'lara telefon hatları ve radyo dalgaları aracılığıyla herhangi bir mesafeden bağlanabilir.

Bu şekilde bağlanan bir LAN sistemine geniş alan ağı (WAN) denir. Bir LAN ve WAN arasındaki fark, geniş alan ağının nispeten büyük bir coğrafi alanı kapsamasıdır. Tipik olarak, bir WAN, iki veya daha fazla yerel alan ağından (LAN) oluşur ve genellikle genel ağlar aracılığıyla bağlanır.

LAN üzerindeki düğümler

Çoğu LAN, iş istasyonlarını ve kişisel bilgisayarları birbirine bağlar. Bir LAN'daki her düğümün (bireysel bilgisayar) programları yürüttüğü kendi CPU'su vardır, ancak aynı zamanda LAN üzerindeki herhangi bir yerdeki verilere ve cihazlara erişebilir. Bu, birçok kullanıcının lazer yazıcılar gibi pahalı cihazları ve verileri paylaşabileceği anlamına gelir. Kullanıcılar ayrıca e-posta göndererek veya sohbet oturumlarına katılarak birbirleriyle iletişim kurmak için LAN'ı kullanabilir.

LAN'lar, verilerin bir telefon hattı üzerinden aktarılabileceğinden çok daha hızlı, çok yüksek hızlarda veri iletebilir; ancak mesafeler sınırlıdır ve ayrıca tek bir LAN'a bağlanabilen bilgisayar sayısında da bir sınır vardır.

Önerilen Kaynaklar: Extensions99'nın Ağ Topolojisi Çalışma Kılavuzu.

Yerel Alan Ağı Türleri (LAN)

Ethernetler PC'ler için en yaygın olan birçok farklı LAN türü vardır. Çoğu Apple Macintosh ağı, Apple'ın Macintosh bilgisayarlarda yerleşik olan AppleTalk ağ sistemini temel alır. Aşağıdaki özellikler bir LAN'ı diğerinden ayırır:

  • Topoloji: Ağdaki cihazların geometrik düzeni. Örneğin, cihazlar bir halka veya düz bir çizgi halinde düzenlenebilir.
  • Protokoller: Veri göndermek için kurallar ve kodlama özellikleri. Protokoller ayrıca ağın bir eşler arası mı yoksa istemci / sunucu mimarisi mi kullandığını belirler.
  • Medya: Cihazlar çift bükümlü tel, koaksiyel kablolar veya fiber optik kablolarla bağlanabilir. Bazı ağlar medyayı tamamen bağlamadan yapar, bunun yerine radyo dalgaları aracılığıyla iletişim kurar.

Kablosuz LAN Dağıtımı

Bugünlerde kablosuz ağların uygulanması, özellikle yeni bir kablolu ağı dağıtırken veya mevcut olanı elden geçirirken kabloları yönlendirmek zorunda olma olasılığı ile karşılaştırıldığında nispeten kolaydır. Bir kablosuz LAN dağıtımını planlamanın ilk adımı, kablosuz ağ teknolojisi standardınıza karar vermek olmalıdır. Ağ erişim noktalarınız ve yönlendiricilerinizin yanı sıra bilgisayarlarınız ve diğer ağ kaynaklarınız için tüm kablosuz ağ arabirim kartları (NIC'ler) koleksiyonunu barındırmak için ihtiyacınız olan standardın olduğunu unutmayın.

Önerilen Kaynaklar: Extensions99 makalesi: Kablosuz LAN'ı Nasıl Dağıtabilirim?

İlgili İşler: LAN Ağ Yöneticisi

LAN ağ yöneticisi, bir kuruluşun yerel alan ağının bakımından sorumludur. Çoğu durumda, LAN, bir şirket ofisi gibi tek bir coğrafi bölgeyi kapsar. Bir LAN ağı yöneticisinin iş sorumlulukları şunları içerir: LAN ağ bileşenlerini kurma, yazılım ve ekipman için lisansları izleme ve yenileme, LAN performansını izleme, LAN ağ yazılımını ve donanımını yükseltme, ağ arızası durumunda sürekliliği sağlamak için ağ yedeklemesi ve yedekleme oluşturma ve yükleme yerel alan ağ güvenliğini sağlamak için yazılım ve donanım.

LAN Adaptörünün Ne Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Popüler ve teknolojik bir ifade, LAN adaptörüdür. Bu, bir Ağ Arabirim Kartı (NIC) için en yaygın ve genel alternatif addır. Bugün, Kablosuz USB LAN Adaptörü veya Wii LAN Adaptörü gibi benzer ürünlere LAN adaptörü de denmektedir.