Açık kaynak web sunucusu nedir? -Extensions99

Açık kaynaklı bir web sunucusu, web sayfalarını World Wide Web üzerinden sunmak için tasarlanmış, kamuya açık bir yazılımdır. Tescilli web sunucusu yazılımı gibi, bir IP adresiyle benzersiz bir şekilde tanımlanan internete bağlı bir bilgisayarda çalışır. Bir web sitesini barındıran bir sunucu, tarayıcılarını kullanarak istemcilerden bir kaynak veya web sayfası için URL istekleri alır. Web sayfasını dizininden arar, getirir ve web sayfasını müşterinin tarayıcısına gönderir. Kaynağı bulamazsa bunun yerine bir hata mesajı gönderir. İstemci ve sunucu arasındaki iletişim, hiper metin aktarım protokolü (http) veya güvenli sürümü olan https kullanılarak kolaylaştırılır.

Açık kaynak web sunucularının kaynak kodu, lisans koşulları kabul edilerek ücretsiz olarak görüntülenebilir, kopyalanabilir, değiştirilebilir ve paylaşılabilir. Koşullar yazılımdan yazılıma değişebilir, ancak açık kaynak lisansları genellikle kullanıcılara yazılımı herhangi bir amaçla kullanma izni verir. Açık kaynaklı web sunucuları, bir birey, bir grup insan veya tüm bir kuruluş tarafından kullanılabilen ticari sınıf sunuculardır. Birden çok web sitesini barındırabilir ve statik ve dinamik web içeriği için dizinler sağlayabilir. Açık kaynaklı web sunucuları ayrıca aşağıdaki özelliklerin bir kısmını veya tamamını içerebilir:

Web sunucusu pazar payı ile ilgili son anketlere göre, ilk iki açık kaynak web sunucusu, Apache web sunucusu ve birleşik paylaşımları yüzde 65'ten fazlasını ele geçiren Nginx'tir. Ardından Microsoft'un tescilli IIS web sunucusu gelir ve ardından LiteSpeed ​​Technologies'den başka bir ticari kurumsal ürün gelir. Ancak aynı şirket, OpenLiteSpeed ​​adlı açık kaynaklı bir web sunucusu sürümü sunmaktadır.