Windows 10’da Disk Temizlemeye Alternatif Olan Boş Alan Nasıl Kullanılır

Windows PC'nizdeki dosyaları temizleyin ve Windows 10'daki Yer Açma aracı ile sabit sürücünüzdeki depolama alanını boşaltın. Araç, geçici dosyaları, sistem günlük dosyalarını, önceki Windows güncelleme yükleme dosyalarını ve Windows'un yapmadığı diğer dosyaları siler ihtiyaç.

Bu makaledeki talimatlar Windows 10 için geçerlidir.

Windows Temizleme Yardımcı Programına Bir Alternatif

Nisan 2018 Windows Update'te Microsoft, Disk Temizleme yardımcı programını kullanımdan kaldırmış ve Yer Açma aracıyla değiştirmiştir. Bilgisayarınızda Windows 1903'un 10 güncellemesi varsa, Boş Alan aracı bilgisayarınızda yüklüdür. Bilgisayarınızda Disk Temizleme mevcut olsa da, yavaş yavaş kullanımdan kaldırılıyor.

Bilgisayarınızda hangi Windows sürümünün yüklü olduğunu öğrenmek için Windows'u açın AyarlarArdından seçmek sistem > Le Marche Leather.

Boş Alan Açma aracı, Disk Temizleme yardımcı programı gibi çalışır. Yer Açma aracı, işletim sisteminin ihtiyaç duymadığı dosyaları bir bilgisayarın sabit sürücüsünde arar ve güvenli bir şekilde silinebilecek dosyaların bir listesini sunar. Disk Temizleme'de olduğu gibi, hangi dosyaların silineceğini ve hangilerinin saklanacağını siz seçersiniz.

Yer Açma Aracı Nasıl Çalışır?

Boş Alan Açma aracı, gereksiz dosyalar için bir bilgisayarın disk sürücüsünü tarar. Bu dosyalar silindikten sonra sürücüde yer açar. Bilgisayarınızın depolama alanı azaldığında, bu araç ihtiyacınız olan ekstra alanı hızla oluşturur.

Yer Aç aracı bilgisayarınızı taradığında, birkaç dosya türü bulabilir. Bu dosya türlerini şu kategoriler halinde düzenler:

 • Windows yükseltme günlük dosyaları: Yükseltmeden sonra bilgisayarda sorunlar yaşanıyorsa, Windows yükseltme günlük dosyalarını silmeyin. Bu dosyalar önemli sorun giderme bilgileri içerebilir.
 • Sistem Windows hata raporlama dosyalarını oluşturdu: Çoğu durumda, bu dosyaları silmek güvenlidir. Ancak, bilgisayarda sorunlar varsa, güncellemeleri kaldırmak ve Windows sorunlarını gidermek için bu dosyalara ihtiyacınız olacak.
 • Windows Defender Virüsten Koruma dosyaları: Bunlar geçici dosyalardır ve bunların silinmesi bilgisayarda yüklü uygulamaları etkilemez.
 • Windows Update Temizleme dosyaları: Bu dosyalar bir Windows güncellemesinden sonra kalır. Bilgisayar düzgün çalışıyorsa, bu dosyaları silin. Bilgisayarda sorunlar varsa, herhangi bir Windows güncellemesini tersine çevirmek için bunlara ihtiyacınız olacaktır.
 • Thumbnails: Küçük resimler, Windows Dosya Gezgini'nde görünen dosyalar ve klasörler için küçük önizleme görüntüleridir. Bu küçük resimler bir önbellek veritabanında saklanır, böylece bir dosyayı hızla önizleyebilirsiniz. Küçük resimlerin silinmesi disk alanını boşaltır, ancak dosyalarınıza bir dahaki sefere göz attığınızda indirmeleri zaman alır.
 • Geçici Windows yükleme dosyaları: Bu dosyalar daha eski Windows kurulumlarını içerir. Windows'u önceki bir sürüme geri döndürmeniz gerekmiyorsa, bu dosyaları silmek güvenlidir.
 • Geçici dosyalar: Geçici dosyalar bilgisayarı yavaşlatır. Bu dosyaları silmeden önce tüm uygulamaları kapatın. Uygulamalar, uygulama açıkken verileri işlemek için geçici dosyalar oluşturur. Bu geçici dosyalar, uygulama kapatıldığında kaybolur.
 • Geri Dönüşüm Kutusu: Geri Dönüşüm Kutusu'nun içeriğini silmeden önce gerekli dosyaları kurtarın.
 • OneDrive dosyaları: OneDrive dosyalarınızı PC'nizle eşitlerseniz, dosyalarınız iki yerde saklanır. Bilgisayarınızdaki dosyaları silerek ve bu dosyaları yalnızca çevrimiçi tutarak ek disk depolama alanı oluşturun.
 • Teslimat Optimizasyonu Dosyaları: Teslim İyileştirme dosyaları, bilgisayarınızın ağınızdaki diğer bilgisayarlardan aldığı güncelleştirmelerdir. Windows 10, Teslimat Optimizasyonu önbelleğini otomatik olarak temizler ancak artık dosyalar bırakabilir. Bu dosyaların silinmesi güvenlidir.

Boş Alan Açma Aracıyla Windows 10 Nasıl Temizlenir

Yer Aç aracı, Windows Storage Sense özelliğinin bir parçasıdır. Bu aracı bulmak için Windows Ayarları'na gidin.

 1. Windows Ayarlarını açın. Win + I. Seçmek sistem.

 2. seçmek Depolama. Storage Sense için kaydırıcıyı açın.

 3. Windows, disk alanını boşaltmak için kaldırılabilecek dosyaları bulmak için bilgisayarı tararken bekleyin.

 4. içinde Şimdi yer aç penceresinde silinecek öğeleri seçin. Silinebilecek dosya türlerini öğrenmek için her bir öğenin açıklamasını okuyun.

 5. seçmek Dosyaları Kaldır.

 6. Windows seçilen dosyaları silerken bekleyin.