Sıkıştırılmış Dosyanın Tanımı Nedir?

Sıkıştırılmış dosya, sıkıştırılmış özniteliği açık olan herhangi bir dosyadır.

Sıkıştırılmış özniteliği kullanmak, bir dosyayı sabit sürücü alanından tasarruf etmek için daha küçük bir boyuta sıkıştırmanın bir yoludur ve birkaç farklı şekilde uygulanabilir (aşağıda bahsettiğimiz).

Çoğu Windows bilgisayarı varsayılan olarak sıkıştırılmış dosyaları normal dosya aramalarında ve klasör görünümlerinde mavi metinle görüntüleyecek şekilde yapılandırılmıştır.

Sıkıştırma Nasıl Çalışır?

Peki, bir dosyayı sıkıştırmak aslında ne işe yarar? Bir dosya için sıkıştırılmış dosya özniteliğini açmak dosyanın boyutunu azaltır, ancak Windows'un onu başka bir dosya gibi kullanmasına da izin verir.

Sıkıştırma ve açma işlemi anında gerçekleşir. Sıkıştırılmış bir dosya açıldığında, Windows sizin için onu otomatik olarak açar. Kapandığında tekrar sıkıştırılır. Bu, sıkıştırılmış bir dosyayı açıp kapattıkça tekrar tekrar gerçekleşir.

Windows'un kullandığı algoritmanın etkinliğini test etmek için 25 MB TXT dosyası için sıkıştırma özelliğini açtık. Sıkıştırmadan sonra dosya yalnızca 5 MB disk alanı kullanıyordu.

Sadece bu örnekle bile, aynı anda birçok dosyaya uygulanmış olsaydı ne kadar disk alanı kaydedilebileceğini görebilirsiniz.

Tüm Sabit Diski Sıkıştırmalı mıyım?

TXT dosyası örneğinde gördüğünüz gibi, bir dosyada sıkıştırılmış dosya özniteliğini ayarlamak, boyutunu önemli ölçüde azaltabilir. Ancak, sıkıştırılmış bir dosyayla çalışmak, sıkıştırılmamış bir dosyayla çalışmaktan daha fazla işlemci süresi kullanır, çünkü Windows'un kullanımı sırasında dosyayı açıp yeniden sıkıştırması gerekir.

Çoğu bilgisayarda bol miktarda sabit disk alanı olduğundan, özellikle de gerekli ekstra işlemci kullanımı sayesinde genel olarak daha yavaş bir bilgisayar olduğu için sıkıştırma genellikle önerilmez.

Tüm bunlar, neredeyse hiç kullanmıyorsanız, belirli dosyaları veya dosya gruplarını sıkıştırmanız yararlı olabilir. Bunları sık sık veya hiç açmayı planlamıyorsanız, açılması için işlem gücüne ihtiyaç duyacakları gerçeği muhtemelen günlük bazda çok az endişe kaynağı olacaktır.

Windows'ta tek tek dosyaları sıkıştırmak, sıkıştırılmış öznitelik sayesinde oldukça kolaydır, ancak bir 3. taraf dosya sıkıştırma programı kullanmak arşivleme veya paylaşım için en iyisidir. Bununla ilgileniyorsanız, bu Ücretsiz Dosya Çıkarıcı Araçları Listesine bakın.

Windows'ta Dosya ve Klasörler Nasıl Sıkıştırılır

Hem Explorer hem de komut satırı komutu compact, sıkıştırılmış özniteliği etkinleştirerek Windows'taki dosya ve klasörleri sıkıştırmak için kullanılabilir.

Microsoft, Dosya / Windows Gezgini yöntemini kullanarak dosyaların sıkıştırılmasını açıklayan bir öğreticiye sahipken, Komut İstemi'nden dosyaların nasıl sıkıştırılacağına ve bu komut satırı komutu için uygun sözdizimine ilişkin örneklere sahiptir.

Elbette tek bir dosyanın sıkıştırılması, sıkıştırmayı yalnızca o dosyaya uygular. Bir klasörü (veya tüm bölümü) sıkıştırırken, yalnızca o klasörü veya klasörü artı alt klasörlerini ve bunların içinde bulunan tüm dosyaları sıkıştırma seçeneği sunulur.

Aşağıda gördüğünüz gibi, bir klasörü Explorer kullanarak sıkıştırmak size iki seçenek sunar: Değişiklikleri yalnızca bu klasöre uygula ve Değişiklikleri bu klasöre, alt klasörlere ve dosyalara uygula.

Windows 10'da bir Klasörü Sıkıştırma.

Değişiklikleri bulunduğunuz bir klasöre uygulamak için ilk seçenek, sıkıştırma özniteliğini yalnızca klasöre koyduğunuz yeni dosyalar için ayarlayacaktır. Bu, şu anda klasörde bulunan herhangi bir dosyanın dahil edilmeyeceği, ancak gelecekte ekleyeceğiniz yeni dosyaların sıkıştırılacağı anlamına gelir. Bu, yalnızca uyguladığınız bir klasör için geçerlidir, sahip olabileceği alt klasörler için geçerli değildir.

Klasöre, alt klasörlere ve tüm dosyalarına değişiklikleri uygulamak için ikinci seçenek, göründüğü gibi yapar. Geçerli klasördeki tüm dosyalar ve alt klasörlerinden herhangi birindeki tüm dosyalar, sıkıştırılmış özniteliğe sahip olacaktır. Bu, yalnızca geçerli dosyaların sıkıştırılacağı anlamına gelmez, aynı zamanda sıkıştırılmış özniteliğin geçerli klasöre eklediğiniz tüm yeni dosyalara ve alt klasörlere de uygulanacağı anlamına gelir; fark, bu seçenekle diğeri arasında burada yatar.

C sürücüsünü veya başka bir sabit sürücüyü sıkıştırırken, bir klasörü sıkıştırırken olduğu gibi aynı seçeneklere sahip olursunuz, ancak adımlar biraz farklıdır. Sürücünün özelliklerini Explorer'da açın ve disk alanından tasarruf etmek için Bu sürücüyü sıkıştır'ın yanındaki kutuyu işaretleyin. Ardından, sıkıştırmayı sürücünün yalnızca kök dizinine veya tüm alt klasörlerine ve dosyalarına uygulama seçeneği sunulur.

Sıkıştırılmış Dosya Özelliğinin Sınırlamaları

NTFS dosya sistemi, sıkıştırılmış dosyaları destekleyen tek Windows dosya sistemidir. Bu, FAT dosya sisteminde biçimlendirilen bölümlerin dosya sıkıştırmasını kullanamayacağı anlamına gelir.

Bazı sabit sürücüler, varsayılan 4 KB boyutundan daha büyük küme boyutlarını kullanacak şekilde biçimlendirilebilir (bu konuyla ilgili daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz). Bu varsayılan boyuttan daha büyük bir küme boyutu kullanan herhangi bir dosya sistemi, sıkıştırılmış dosya özniteliğinin özelliklerini kullanamaz.

Bir klasörde bulunmadıkları sürece birden çok dosya aynı anda sıkıştırılamaz ve ardından klasörün içeriğini sıkıştırma seçeneğini seçersiniz. Aksi takdirde, bir seferde tek dosya seçerken (örneğin, iki veya daha fazla görüntü dosyasını vurgulayarak), sıkıştırma özniteliğini etkinleştirme seçeneği kullanılamayacaktır.

Windows'taki bazı dosyalar, Windows'un başlatılması için gerekli olduğundan sıkıştırılırsa sorunlara neden olur. BOOTMGR ve NTLDR, sıkıştırılmaması gereken iki dosya örneğidir. Windows'un daha yeni sürümleri bu tür dosyaları sıkıştırmanıza bile izin vermez.

Dosya Sıkıştırma Hakkında Daha Fazla Bilgi

Muhtemelen sürpriz olmamakla birlikte, daha büyük dosyaların sıkıştırılması küçük dosyalardan daha uzun sürer. Tüm dosya hacmi sıkıştırılıyorsa, birimdeki dosya sayısına, dosyaların boyutuna ve bilgisayarın genel hızına bağlı olarak toplam süre büyük olasılıkla oldukça uzun sürecektir.

Bazı dosyalar çok iyi sıkıştırılmazken, diğerleri orijinal boyutlarının% 10'una veya daha azına kadar sıkıştırabilir. Bunun nedeni, bazı dosyaların Windows sıkıştırma aracı kullanılmadan önce bir dereceye kadar sıkıştırılmış olmasıdır.

Bir ISO dosyasını sıkıştırmaya çalışırsanız bunun bir örneği görülebilir. Çoğu ISO dosyası ilk oluşturulduklarında sıkıştırılır, bu nedenle bunları Windows sıkıştırması kullanarak yeniden sıkıştırmak, toplam dosya boyutunda büyük olasılıkla pek bir şey yapmayacaktır.

Bir dosyanın özelliklerini görüntülerken, dosyanın gerçek boyutu (sadece Boyut olarak adlandırılır) için listelenen bir dosya boyutu ve sabit sürücüde dosyanın ne kadar büyük olduğunu (Diskteki Boyut) listeleyen bir başka dosya boyutu vardır.

İlk sayı, bir dosyanın sıkıştırılmış olup olmadığına bakılmaksızın değişmeyecektir çünkü size dosyanın sıkıştırılmamış gerçek boyutunu söylüyor. İkinci sayı ise dosyanın şu anda sabit sürücüde ne kadar yer kapladığıdır. Dolayısıyla, dosya sıkıştırılmışsa, Diskteki Boyut'un yanındaki sayı, elbette, genellikle diğer sayıdan daha küçük olacaktır.

Bir dosyanın farklı bir sabit diske kopyalanması, sıkıştırma özniteliğini temizleyecektir. Örneğin, birincil sabit sürücünüzdeki bir video dosyası sıkıştırılırsa, ancak daha sonra harici bir sabit sürücüye kopyalarsanız, yeniden manuel olarak sıkıştırmadığınız sürece dosya artık bu yeni sürücüde sıkıştırılmayacaktır.

Dosyaları sıkıştırmak, bir birimdeki parçalanmayı artırabilir. Bu nedenle, birleştirme araçlarının çok sayıda sıkıştırılmış dosya içeren bir sabit sürücüyü birleştirmesi daha uzun sürebilir.