Byon nedir – kendi ağınızı mı getirin?

BYONya da Bhalka Ybizim Own Network, çalışanlar tarafından çalışma ortamlarında artan verimlilik için kişisel ağların artan kullanımına atıfta bulunan BT'nin tüketiciye uyarlanmasında BYOD (Kendi Cihazını Getir) teriminin bir evrimidir.

BYON: Bulut Hizmetleri, Etkin Noktalar ve Daha Fazlası

Kendi Ağınızı Oluşturun olarak da anılan Kendi Ağınızı Getirin, çalışanların ofiste veya uzaktan çalışırken erişebilecekleri çeşitli kurumsal olmayan ağ ve bulut hizmetlerine uygulanabilir. BYON örnekleri arasında mobil erişim noktalarına erişim, bir mobil cihaz ile bir sıcak nokta kurma veya kişisel bir ağ oluşturma yer alır.

Güvenlik Kaygıları ve BYON

Kendi Ağınızı Getirin, BYON üzerinden tüketilen ve iletilen veriler artık güvenli bir şekilde korunan kurumsal ağda olmadığı için çeşitli güvenlik endişelerini beraberinde getirir. Sonuç olarak, çalışanlar kendi ağlarını veya diğer kurumsal olmayan ağları kullanırken bile verilerin güvende kalmasını sağlamaya yardımcı olmak için işletmelerin Kendi Ağınızı Getirin politikalarını oluşturması ve uygulaması önemli hale geldi.

Çalışan eğitimi ve yönetişimine ek olarak, kurumsal Kendi Ağınızı Getirin politikaları, Sanal Özel Ağ (VPN) erişiminin kullanımını, BYON aracılığıyla aktarılan ve depolanan verilerin şifrelenmesini ve Kimlik ve Erişim Yönetiminin (IAM) BYON'a genişletilmesini içerebilir.

İlgili terimler: BT'nin Tüketimi, Kendi Cihazınızı Getirin (BYOD), Kendi Uygulamalarınızı Getirin (BYOA), Kendi Bulutunuzu Getirin (BYOC)