Sorular

Sık sorulan soruların kısaltması olan SSS, belirli bir konu hakkında sık sorulan soruların ve cevapların bir listesidir. SSS genellikle ayrı harfler olarak okunur, ancak nadir durumlarda "sahte" olarak da telaffuz edilir.

SSS'ler genellikle diğer ortamların yanı sıra web sitelerinde, tek tek makalelerde, e-posta kampanyalarında, sunumlarda ve basılı pazarlama materyallerinde bulunur. Sıklıkla, SSS'ler yardım dosyaları veya hipermetin belgeleri olarak biçimlendirilir. Grafik tasarım öğeleri, daraltılabilir menüler ve HTML başlıkları ile son derece stilize edilebilirler veya basit madde işaretleri ile organize edilebilirler. En başarılı SSS'lerde gezinmek kolaydır, ayrıntılı ve öz arasında bir denge kurar ve hemen erişilebilir durumdadır.

Amazon'un Yardım bölümünün birden çok kategoriye ayrılması gibi bazı sitelerde çok karmaşık olan ve alt başlıklara göre düzenleme gerektiren SSS konuları olabilir. E-posta kampanyaları veya basılı materyaller için SSS'ler gibi diğer örnekler çok daha basit olabilir, ancak yine de kullanıcı davranışını tahmin edecek şekilde düzenlenmelidir.

SSS sayfaları, bir işletmenin alabileceği tekrarlayan müşteri sorgularını en aza indirmek için etkili araçlardır, yani müşteri hizmetleri temsilcileri, dikkatlerini daha özel, kişiselleştirilmiş vakalara odaklayabilir. Bir SSS'ye hangi soruların dahil edileceğine karar verirken, site aramalarından veya müşteri etkileşimlerinden gelen gerçek verilere bakmak ve ideal olarak zaman içinde hangi bilgilerin sabit kalmasının en muhtemel olduğunu göz önünde bulundurmak önemlidir, SSS sayfalarının çok sık güncellenmesi gerekmemelidir.